Dříve vědkyni přimalovali hidžáb, po smrti je na fotkách bez šátku

prolomení tabu

Dříve vědkyni přimalovali hidžáb, po smrti je na fotkách bez šátkuNOVÉ
Marjam Mírzácháníová Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránský tisk věnoval velkou pozornost úmrtí íránské matematičky Marjam Mírzácháníové. Média zveřejnila její fotografii překvapivě bez šátku. Ještě před několika lety ji byl šátek na stejné fotografii přimalován. Matematička podlehla ve čtyřiceti letech v sobotu rakovině v USA, kde žila a přednášela na Stanfordově univerzitě. Byla provdaná za českého vědce, se kterým má dceru.

O její smrti v neděli informovala většina íránských státních listů. V rozporu s tradicí některé otiskly fotografii Mírzácháníové bez muslimské pokrývky vlasů. V jednom z titulků stálo, že odešla královna matematiky. Hold ženě vzdal také prezident Hasan Rúhání, který na instagram umístil její fotografii bez hidžábu.

„Tragická ztráta Marjam Mírzácháníové, světově proslulé a významné íránské matematičky, je srdcervoucí,“ napsal na Twitter íránský prezident.

„Tragická ztráta Marjam Mírzácháníové, světově proslulé a významné íránské matematičky, je srdcervoucí.“

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/marjam-mirzachaniova-smrt-matematika-fieldsova-medaile-pjp-/zahranicni.aspx?c=A170717_110550_zahranicni_amu

Íránská matematička získala v roce 2014 za svou práci prestižní Fieldsovu medaili, udělovanou jednou za čtyři roky mladým matematikům a považovanou za obdobu Nobelovy ceny v matematickém oboru. Tehdy íránská média šátek na hlavu vědkyně domalovaly. Po její smrti byla stejná fotografie zveřejněná znovu, tentokrát bez šátku.

Írán chce po smrti matematičky umožnit občanství dětem íránských matek

Skupina íránských poslanců se kvůli ní snaží prosadit změnu zákona tak, aby bylo možné udělit íránské občanství dětem íránských matek provdaných za cizince. Írán nyní instituci dvojího občanství neuznává.

Podle íránských sdělovacích prostředků byla Mírzácháníová provdána za Čecha Jana Vondráka, který se věnuje teoretické počítačové vědě v Kalifornii. Jejich dcera se jmenuje Anahita.

Íránská agentura Fars napsala, že 60 poslanců se snaží prosadit dodatek zákona, díky němuž by mohla dcera Mírzácháníové navštívit Írán.

Mírzácháníová se narodila v Íránu, studovala v Teheránu a doktorát získala v roce 2004 na Harvardově univerzitě. V jednom rozhovoru v roce 2008 řekla, že se jako dítě toužila stát spisovatelkou a že jí matematika ve škole nešla. Přivedl ji k ní až starší bratr.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Geniální matematička Mírzácháníová podlehla rakovině

Íránka získala ‚Nobelovku‘ za matematiku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články