Dříve vědkyni přimalovali hidžáb, po smrti je na fotkách bez šátku
prolomení tabu
Íránský tisk věnoval velkou pozornost úmrtí íránské matematičky Marjam Mírzácháníové. Média zveřejnila její fotografii překvapivě bez šátku. Ještě před několika lety ji byl šátek na stejné fotografii přimalován. Matematička podlehla ve čtyřiceti letech v sobotu rakovině v USA, kde žila a přednášela na Stanfordově univerzitě. Byla provdaná za českého vědce, se kterým má dceru.
O její smrti v neděli informovala většina íránských státních listů. V rozporu s tradicí některé otiskly fotografii Mírzácháníové bez muslimské pokrývky vlasů. V jednom z titulků stálo, že odešla královna matematiky. Hold ženě vzdal také prezident Hasan Rúhání, který na instagram umístil její fotografii bez hidžábu.
„Tragická ztráta Marjam Mírzácháníové, světově proslulé a významné íránské matematičky, je srdcervoucí,“ napsal na Twitter íránský prezident.
„Tragická ztráta Marjam Mírzácháníové, světově proslulé a významné íránské matematičky, je srdcervoucí.“
مریم میرزاخانی، دانشمندی خلاق و انسانی متواضع بود که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنینانداز کرد. روحش شاد. https://t.co/kftb0ujZSG
— حسن روحانی (@Rouhani_ir) 15. července 2017
Íránská matematička získala v roce 2014 za svou práci prestižní Fieldsovu medaili, udělovanou jednou za čtyři roky mladým matematikům a považovanou za obdobu Nobelovy ceny v matematickém oboru. Tehdy íránská média šátek na hlavu vědkyně domalovaly. Po její smrti byla stejná fotografie zveřejněná znovu, tentokrát bez šátku.
Írán chce po smrti matematičky umožnit občanství dětem íránských matek
Skupina íránských poslanců se kvůli ní snaží prosadit změnu zákona tak, aby bylo možné udělit íránské občanství dětem íránských matek provdaných za cizince. Írán nyní instituci dvojího občanství neuznává.
Podle íránských sdělovacích prostředků byla Mírzácháníová provdána za Čecha Jana Vondráka, který se věnuje teoretické počítačové vědě v Kalifornii. Jejich dcera se jmenuje Anahita.
Íránská agentura Fars napsala, že 60 poslanců se snaží prosadit dodatek zákona, díky němuž by mohla dcera Mírzácháníové navštívit Írán.
Mírzácháníová se narodila v Íránu, studovala v Teheránu a doktorát získala v roce 2004 na Harvardově univerzitě. V jednom rozhovoru v roce 2008 řekla, že se jako dítě toužila stát spisovatelkou a že jí matematika ve škole nešla. Přivedl ji k ní až starší bratr.