5 Sex a reklama

Místo ňader reklama na větší penis. Sexistické prasátečko otáčí stereotypy

, NOVÉ

Témata: , ,

Nahé mužské zadnice místo původních ženských. Nebo muž radující se z větší okurky místo ženy šťastné z větších jablek. Letošní ročník anticeny Sexistické prasátečko bojuje proti sexistickým stereotypům v některých reklamních prezentacích otáčením vybraných reklam použitím opačného pohlaví. Na těch původních jsou nejčastěji zobrazovány ženy a v upravených montážích se tak ve stejných pozicích objevují muži.

Brněnská organizace Nesehnutí zveřejnila sérii fotografií, na kterých dává do kontrastu vybrané sexistické reklamy a montáže, na kterých si ženy a muži vyměnili role. Již osmý ročník anticeny Sexistické prasátečko tak naráží na to, že ve stereotypních a často sexuálně vyzývavých pozicích v kritizovaných reklamách jsou nejčastěji právě ženy.

„Chtěli jsme ukázat nejčastější typy sexistického zobrazování. Za letitou historii soutěže stále znovu vídáme ženy zobrazované jako objekty, zdůrazňování ideálu krásy i reklamy estetizující násilí,“ popisuje Kristýna Pešáková z Nesehnutí. „Rádi bychom upozornili, že některá zobrazení žen jsou častá, ale muži se do podobných poloh dostávají jen málokdy.“

Vytvořením protireklam se pořadatelé anticeny nesnažili naznačit, že by se podobné zacházení v reklamách mělo více týkat i mužů, ale spíše poukázat na takové zobrazování žen. Nejedná se pak podle Nesehnutí pouze o sexuálně vyzývavé pozice, ale obecně o stereotypy, jako je neustálé používání žen jako symbolu výhradně pečující pouze o domácnost a děti. A provinilci se objevují i v řadách škol nebo politických stran.

„Politické strany a vysoké školy přitom nespadají pod zákon o regulaci reklamy. Pokud tedy zobrazují něco neetického, společnost se tomu nemůže nijak bránit,“ vysvětluje Petra Havlíková z organizace Nesehnutí pořádající Sexistické prasátečko. „Na druhé straně jsou na ně kladeny vysoké nároky – o tom svědčí i to, že se pravidelně umisťují v Sexistickém prasátečku vysoko. V roce 2014 vyhrála reklama ČSSD a v minulém roce se na druhém místě objevil Vlk z VUT.“

Čtěte také: Sexistické prasátečko vyhrála fotka genitálií na pisoárech

Anticenu získal i lékař Hnízdil. Místo diagnóz prý chrlí lidová moudra

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.