1 Faux pas v rakouské televizi

Skandál rakouské TV. Zinscenovala úklid migrantů po povodních

, NOVÉ

Témata: , , ,

Rakouská televize čelí obrovskému skandálu za zinscenovaný úklid v německém městě Gmünd v Bádensku-Württembersku po katastrofálních povodních. Místo tamních obyvatel, kteří odklízecí práce prováděli, před kamery už do značně uklizených míst povolala pět uprchlíků. Televizní štáb rakouské ORF se údajně podle informací listu Krone dokonce s místními obyvateli, kteří s aranžováním takového úklidu nesouhlasili, popral. Městští úředníci natáčení připouštějí, ale jak úřad, tak rakouská televize potyčky popírají.

Rakouská ORF nejprve k události mlčela, poté své natáčení v Gmündu popřela. Místní však tvrdí, že určitě šlo o rakouskou televizi. Televizní štáb měl za úkol natočit odklízecí práce po povodních a bouřích v Německu. Gmün byl jedním z nejvíce postižených míst a zahynuli tu dva obyvatelé, když se jeden snažil zachránit druhého a oba je smetl silný proud. Štáb se však na místě objevil až když už bylo to nejhorší uklizeno. Úklidové práce na místě po celou dobu prováděli studenti a místní dobrovolníci, před kamery si ale štáb rakouské televize společně se zástupci městské správy vybral pět žadatelů o azyl. Podle slov očitých svědků uprchlíci měli nosit zpět před kamery dokonce již zachráněný nábytek. Dostali údajně i velmi lehké a ležérní oblečení a čistou sportovní obuv. Přitom obyvatelé tam v minulých dnech pracovali v hlubokém bahně.

Celá situace se podle médií neobešla bez potyček s místními obyvateli, kteří byli z počínaní televize velmi překvapení. Dojít mělo dokonce i na pěstní souboje a hádky. „Nemohli jsme věřit vlastním očím, když jsme viděli co se dělo,“ řekl jeden z občanů pro místní list Rems Zeitung. Městští úředníci podle nich naprosto sprostě využili situace pro emocionální televizní záběry.

Místním obyvatelům nevadilo jen zneužití situace, ale měli strach i o bezpečnost uprchlíků, kteří nebyli pro úklid vhodně oblečení. Jeden z nich jim dokonce nabídl vhodné vybavení.

Městská správa podle webu německého magazínu Focus v pátek vydala prohlášení v němž uvádí, že opravdu uprchlíky o několik pomocných scén před kamerou požádala. Běženci podle prohlášení ale dříve pracovali jinde. Touha dostat je před kameru byla údajně veliká. Uprchlíci podle informací Krone.at prý v oblasti s odklízecími pracemi opravdu pomáhali, ale nikoliv přímo v Gmündu.

O potyčkách a nepokojích v souvislosti s tímto incidentem však už městští úředníci žádné informace nemají. Odpovědnost za následné potyčky odmítá i mluvčí televize ORF.

Případ vnesl další otázky do problému manipulace médií, se kterou je v posledních měsících hojně konfrontována západní společnost, především co se týká uprchlické krize.

Čtěte více: Nejen uprchlíci. O prezidentovi rozhodnou registrační pokladny – v Rakousku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.