4 Nedostatky v zázemí

Olympijská vesnice je otevřená, australský tým jej kvůli špíně bojkotuje

, NOVÉ

Témata: , ,

Olympijská vesnice v Riu de Janeiro, zázemí pro realizační týmy a sportovce, byla v neděli oficiálně otevřena. První čeští reprezentanti, včetně medailových nadějí ve vodním slalomu Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové, dorazí v pondělí. Nově vybudovaná vesnice, která má pojmout až 18 tisíc lidí, však již budí rozpaky. Australský tým se tam odmítá nastěhovat, vesnice podle něj není připravena.

Vesnice, která čítá 31 staveb, pojme více než 10 tisíc sportovců a celkem na 18 tisíc lidí. O provoz areálu se bude starat na 13 tisíc zaměstnanců a dobrovolníků. První výpravy se však ve vesnici setkaly se značnými nedostatky. Australané se dokonce odmítli nastěhovat kvůli špíně, ucpaným záchodům, vodě kapající ze stropu a elektrickým drátům, které trčely ze zdí. Sportovci proto zatím zůstali v blízkých hotelech.

Rozlehlá vesnice se nijak neliší od těch předchozích. Je tradičně městem ve městě. Má vlastní zázemí včetně polikliniky se zubaři či očními lékaři, nechybí obrovské fitness centrum, sedm bazénů, banka, pošta, obchody, restaurace, kavárna, sedm prádelen, kadeřnictví, tréninkové prostory, fotbalová hřiště či modlitební místnosti. „Ještě se dodělávají chodníky a terénní úpravy,“ uvedl na facebooku Tomáš Houska z českého týmu.

Český tým bude mít ve vesnici 177 členů, z toho 106 sportovců. Dům s českými pokoji má nejlepší možnou pozici v ulici Corcovado hned u vchodu do jídelny a zároveň u zastávky autobusu. Osm členů českého olympijského týmu včetně šéfa mise Martina Doktora nyní připravuje zázemí pro první sportovce – místnosti pro lékaře, maséry a fyzioterapeuty, prostory pro vedení týmu. U domu nechybí terasa s bazénem a palmami. Kolorit vesnice dokreslují hory a moře v pozadí.

„Nyní čekáme, až přijedou krabice s materiálem, abychom naše patra vyzdobili vlajkami a logem českého týmu,“ uvedl Houska. Češi budou bydlet mimo jiné v domě se Slováky a do Ria si nechali přivézt dokonce vlastní matrace. Apartmány mají dva dvoulůžkové pokoje, společnou kuchyň a sociální zázemí. Celkem je ve vesnici přes 10 tisíc pokojů a 18 tisíc postelí. Samostatnou kapitolou je jídelna o rozloze tří fotbalových hřišť. Otevřená je nonstop a je připravena uvařit na 70 tisíc jídel denně všech kuchyní světa. „Jídlo je chutné,“ dodal Houska.

Vesnici hlídají ozbrojenci

O bezpečí sportovců a realizačních týmů je podle Housky postaráno. U každého vchodu je bezpečnostní rám, scanner zavazadel a na místě hlídkuje 500 ozbrojených policistů. „Občas narazíte na někoho, kdo neumí anglicky, ale vše zatím Brazilci berou s úsměvem, takže se usmíváme i my a nějak to vždycky dopadne. Jsou zatím nadšení,“ dodal Houska.

I proto, že v Brazílii je nyní zima, nízkou aktivitu vykazují komáři. Obzvlášť obávaný druh, který šíří virus zika. „Zatím jsme potkali asi dva, množství infikovaných komárů je údajně nulové, ale máme kvalitní repelenty a věříme, že to bude v pohodě,“ uvedl Houska.

Projekt olympijské vesnice přišel na 1,5 miliardy dolarů, asi 37 miliard korun. Organizátoři her věří, že po olympiádě apartmány prodají, údajně skoro deset procent z nich už je prodáno nyní. Brazílií však zmítá nejhorší ekonomická recese od třicátých let.

Čtěte také: Olympijský výbor Rusům start plošně nezakázal, rozhodnou o nich svazy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.