Nechutný byznys: Americký pár nabízel ke koupi části mrtvol

Obchod s lidskými těly

Nechutný byznys: Americký pár nabízel ke koupi části mrtvolNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Býval respektovaným správcem márnice a občasným přednášejícím na Univerzitě Michigan. Po ztrátě zaměstnání si ale Arthur Rathburn našel nepříliš vhodný způsob obživy – společně se svou ženou založil firmu pro obchod s částmi lidských těl. Po sérii nevydařených transakcích ovšem jejich podnik odhalila FBI, oba manželé tak putovali do vazby a budou čekat na soud. Celý případ popsal Detroit Free Press.

Dvaašedesátiletý Rathburn byl původně zaměstnán na michiganské univerzitě jako správce márnice. Díky svým patentům z oblasti patologie si ale před vysokoškolskými studenty několikrát vyzkoušel i roli přednášejícího. Univerzita se s ním ale po několika stížnostech na jeho osobu rozhodla pracovní poměr ukončit a bývalý lektor se tak stal nezaměstnaným.

Netrvalo ovšem dlouho a Rathburn společně se svou ženou Elisabeth založil firmu International Biological, ke kterému si v Detroitu zřídili i kamennou pobočku. Cílem jejich podnikání měla být péče o těla zemřelých. Rathburnovi je ovšem namísto uložení do hrobu začali po částech nabízet nejrůznějším překupníkům.

Poptávku po lidských hlavách či jiných částech těla tvořily zejména výzkumné nadace, ozývali se ale i obyčejní lidé ze všech koutů světa. Pro takovéto zájemce oddělili manželé pomocí motorové pily požadovanou část těla u sebe v garáži, zabalenou v odpadkovém pytli či obyčejné krabici ji pak po přijetí platby odeslali.

Podezřelé zásilky po určité době upoutaly pozornost vyšetřovatelů z FBI. Ačkoli obchod s lidskými těly není podle amerických zákonů zakázán, prodejce musí mít k takovému obchodu souhlas od pozůstalých. Ničím takovým ale rodinná firma nedisponovala a oba obchodníci byli tedy zatčeni a obviněni z trestného činu.

Američtí agenti navíc odhalili, že některá těla byla nakažena nebezpečnými viry jako například hepatitidou C nebo HIV. Rathburnovi přitom o takové skutečnosti neinformovali kupce, přestože o nákaze v těle věděli už v okamžiku objednávky.

„Tento podvodný režim obchodu s nakaženými těly nejen podváděl zákazníky, ale vystavoval je i vážnému ohrožení na životě,“ uvedla ve svém prohlášení americká státní zástupkyně Barbara McQuadeová.

Neúspěšní podnikatelé jsou v současné době obžalováni z více než devatenácti trestných činů, včetně podvodu a neoprávněného nakládání s mrtvými těly. Pokud se jim jejich provinění prokážou, mohou si odsedět až dvacet let vězení.

Čtěte také: Třináct bodnutí do hrudníku. Podivná sebevražda se vrací policii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články