Schulz prý o post kancléře nemá zájem. Nechce bojovat s Gabrielem
Boj o moc v SPD
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se nebude ucházet o nominaci své Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na kancléře. Server Deutsche Welle tak spekuluje, zda za jeho rozhodnutím stojí pouze neochota postavit se svému stranickému kolegovi Sigmaru Gabrielovi, nebo spíše obava z možné prohry s dosavadní kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU-CSU).
O Schulzově odstoupení ze souboje o nominaci na přední místo kandidátky sociální demokracie informoval německý časopis Der Spiegel. Nejpravděpodobnějším vyzyvatelem Angely Merkelové se tak zřejmě stane dosavadní šéf SPD Sigmar Gabriel, který v současné vládě zaujímá rovněž post vicekancléře a ministra pro energetiku.
Předseda Evropského parlamentu Schulz oznámil svůj úmysl vrátit se zpět do německé politiky v listopadu 2017. Přestože se původně spekulovalo o tom, že Schulz bude v příštím roce usilovat o znovuzvolení v rámci celoevropské instituce, sám předseda EP se nečekaně rozhodl pro návrat domů.
O možnosti navrhnout Schulze jako kandidáta na německého kancléře měla v nedávné době uvažovat nemalá část členské základny SPD. Nespokojení socialisté totiž údajně viní dosavadního šéfa Gabriela z poklesu popularity, který by v konečném důsledku mohl zapříčinit i volební krach jejich strany v parlamentních volbách. Ty se v Německu uskuteční v září roku 2017.
Z nedávných průzkumů vyplývá, že pouze 43 procent Němců smýšlí o Gabrielovi pozitivně, naopak 57 procent schvaluje Schulzovu práci. Neoficiální zdroje dokonce hovoří o tom, že Schulz chtěl původně na kancléře kandidovat, odmítl se však postavit Gabrielovi, který je jeho osobním přítelem. Jiní lidé naopak hovoří o Schulzově ambici spojit se s Merkelovou, v jejíž budoucí vládě by rád získal post ministra zahraničí.
Sigmar Gabriel získal v posledních letech na svou stranu významné spojence z řady spolkových vlád. Podporu mu vyjádřil například Michael Müller z Berlína, Hannelore Kraft ze Severního Porýní-Vestfálska i Torsten Albig ze Šlesvicka-Holštýnska.