Dahlgren prý před vraždami slyšel hlasy. Soud mu i tak potvrdil doživotí
Trest za čtyřnásobnou vraždu
Olomoucký vrchní soud dnes zamítl odvolání Američana Kevina Dahlgrena obžalovaného ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně-Ivanovicích v roce 2013. Čtyřiadvacetiletý mladík si tak pravomocně odpyká doživotní trest a uložena mu byla také zabezpečovací detence. Obhajoba původně žádala zproštění obžaloby, případně snížení trestu. Tvrdila, že byl muž během svého činu nepříčetný. Podle revizních znaleckých posudků byl však za své jednání zodpovědný. Dahlgrena vydaly Spojené státy do Česka jako svého prvního občana.
Muž trpí podle znalců závažnou poruchou osobnosti, která však významně nesnižuje jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti. Detailně jim popsal způsob vražd. K činu jej prý vedl vnitřní hlas, krvavou oběť měl přinést z pokrevní linie. Motiv činu lze podle znalců vysvětlit pouze poruchou osobnosti.
Dahlgren trpí podle odborníků disociální a emoční nestabilitou osobnosti. Muž si podle nich vytvořil vnitřní dialog, sám se sebou rozmlouval, a řešil tak svou celoživotní agresivitu. Znalci přitom vyloučili schizofrenii nebo kombinaci jiných poruch.
„Jedná se o poruchu osobnosti, která nesnižuje významně rozpoznávací a ovládací schopnosti. Schopnosti rozpoznávací, rozpoznat protiprávnost jednání, jsme hodnotili jako zachovalé. Sám uvedl, že v době činu si uvědomoval, že je to protiprávní a bude potrestán,“ uvedl primář psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc. Dahlgren však dnes u soudu popřel, že by věděl, že jedná proti zákonu. „Věděl jsem ale, že mě lidé nebudou mít rádi,“ řekl muž.
Znalci se v revizním posudku shodli se závěry znalkyň z Brna. Američtí znalci naopak uvedli, že schopnosti odsouzeného byly v době spáchání skutku podstatně sníženy až vymizelé. „S vědomím, že jde o nejprestižnější americké znalce, jsme tyto posudky hodnotili jako účelově napsané pro obhajobu, které se nezabývají detaily, kterými by se měl posudek zabývat,“ doplnil Švarc.
Znalci zároveň uvedli, že existuje vysoká pravděpodobnost, že muž své jednání zopakuje, Dahlgren jim prý přiznal celoživotní touhu po zabíjení. „Proklamoval, že měl chuť se dopustit nějakého násilí vůči dozorcům. Přemýšlel prý nad tím, že by zabil dozorce nebo spoluvězně a utekl. Vzhledem k vysoké nebezpečnosti pobytu na svobodě navrhujeme zabezpečovací detenci,“ doplnil primář bohnické psychiatrické nemocnice.
Dahlgren se znalci ochotně spolupracoval, svěřil se jim se způsobem činu i se svými pohnutkami. Vedl jej k tomu prý vnitřní hlas, který mu říkal, že je vyvolený a že musí přinést krvavou oběť po rodové linii. Hlas mluvil také o Hitlerovi. U první oběti jej prý nabádal, aby vzal sekeru ležící u krbu. Při zabíjení ženy – své tety prý prožíval halucinace. Těla do sklepa domu umístil automaticky. Hlas se pak odmlčel, Dahlgren prý dostal strach a chtěl se dostat domů.
Muž podle obžaloby v květnu 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny svých příbuzných, u níž dočasně bydlel – otce, matku a jejich dva syny, jednoho nezletilého. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla do USA. Mladík byl 23. května zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy poté rozhodly o jeho vydání do ČR, kam byl dopraven 31. srpna 2015. Od té doby je vazbě.