V Turecku zadrželi dva Čechy, prý bojovali za kurdské milice
ČEŠI V SYRSKÉ VÁLCE
Turecká policie obvinila dva Čechy, které zadržela v minulých dnech na svém území, z příslušnosti k teroristické organizaci. Ve čtvrtek to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Česká diplomacie se nyní podle Lagronové snaží o deportaci zadržené dvojice do Česka.
Česká strana má podle ní informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu, kdy se údajně pokusili přejít z Turecka do Iráku a při hraniční kontrole se u nich našly materiály, které zmiňují teroristickou organizaci v Turecku.
Dva Češi – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas – se prý pokusili překročit hranici na jihovýchodě Turecka. Podle Daily Sabah je Turci zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.
Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.
Například bývalý příslušník francouzské cizinecké legie Farkas před časem serveru Echo24.cz řekl, že chce v Sýrii pomáhat osiřelým kurdským dětem. „Pomáhat na místě chci nejvíce dětem a to především ve vesnicích, které jsou osvobozené kurdskými silami,“ uvedl tehdy. „Když bude třeba, vezmu do ruky zbraň a můžu jim pomoct bojovat,“ upřesnil.
Čtěte také: Když bude třeba, vezmu zbraň. Čech prodal majetek a míří do Sýrie
Na svém facebookovém účtu Farkas minulý týden ve středu napsal, že se chystá do Rojavy, což je označení pro Kurdy ovládané oblasti na severu Sýrie.
Čtyřiadvacetiletá Všelichová je zase podle serveru iDnes.cz studentkou České zemědělské univerzity v Praze a v Sýrii pobývala v posledních letech několikrát. „Fascinoval mě boj Kurdů za svobodu, tak jsem o tom přečetla hodně knížek a článků a nakonec se tam jela podívat,“ zdůvodnila v rozhovoru své rozhodnutí vydat se do Sýrie. O situaci v kurdských oblastech na severu Sýrie se chystala natočit i dokument.
Zadržený Čech je údajně odstřelovačem, žena se v řadách kurdských jednotek, které v severní Sýrii bojují proti organizaci Islámský stát (IS), podílela na logistice a zdravotní péči. Koordinovala prý také cesty dalších „dobrovolníků-teroristů“ z Evropy do Sýrie, tvrdí citovaný turecký zdroj.
Mezi Kurdy měl Farkas podle Daily Sabah krycí jméno Serxwebun Botan a Všelichová používala označení Zelane Botan.
Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti Islámskému státu pomáhá.