Vojáci v ulicích i velkolepé ohňostroje. Silvestr 2016 obrazem
SILVESTROVSKÉ OSLAVY VE SVĚTĚ
Lidé po celém světě se připravují naoslavy příchodu nového roku. Největší silvestrovské večírky se budou již tradičně konat ve velkých metropolích jako Sydney, Berlín, Londýn či New York. V řadě evropských měst budou na oslavy kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků ale dohlížet posílené hlídky policie. V Bruselu ve středu radnice kvůli hrozbě atentátu zrušila silvestrovský ohňostroj.
Tradičně největší oslavy se budou konat například v australském Sydney u ikonické budovy opery. Statisíce lidí budou slavit i na newyorském Times Square. Statisíce obyvatel i návštěvníků Berlína odpočítají poslední vteřiny starého roku mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem, Londýňané na Trafalgarském náměstí.
Mnoho evropských metropolí ale do nového roku vstoupí za zpřísněných bezpečnostních opatření. Více policistů než obvykle do ulic pošle například Berlín či Vídeň. Právě bezpečnostní složky rakouské metropole v sobotu varovaly, že některým evropským metropolím hrozí na přelomu starého a nového roku střelba či bombový útok. Žádné z evropských hlavních měst kvůli tomu ale oslavy nezrušilo. Konkrétní nebezpečí podle jejich vedení nikde nehrozí.
Zvláštní bezpečnostní opatření budou panovat ve Francii, kde si teroristický útok z 13. listopadu vyžádal 130 obětí. Na bezpečí účastníků novoročních oslav bude po celé zemi dohlížet 60.000 policistů a vojáků. Tradiční silvestrovský ohňostroj, který pořádá město Paříž, se letos konat nebude, zapalování soukromých dělobuchů je ve francouzské metropoli zakázáno každoročně.
Brusel, který hrozba atentátů už v listopadu na několik dní zcela ochromila, ve středu z obav o bezpečnost obyvatel i návštěvníků města zrušil plánovaný silvestrovský ohňostroj.
Čtěte také: Teroristé chtěli na Silvestra zaútočit v centru Bruselu
Moskevské Rudé náměstí bude letos pro tradiční silvestrovské oslavyuzavřené a vstoupit na něj bude možné jen se zvláštní vstupenkou. V New Yorku budou na bezpečnost oslav dohlížet vrtulníky a případný výskyt nebezpečných chemikálií či radiace budou hlídat speciální detektory.
V Šanghaji se letos novoroční oslavy konat nebudou. Vedení města zákazem reagovalo na loňskou tragédii, kdy v tlačenici zahynulo 36 lidí.
Klidné budou oslavy nového roku v řadě německých i rakouských měst, které zakázaly neohlášené odpalování petard a rachejtlí. Některé německé spolkové země zapověděly odpalování zábavní pyrotechniky ve všech areálech ubytoven pro uprchlíky. Úřady se totiž obávají, že by hlasité rány mohly lidi, kteří zažili hrůzy války, ještě více traumatizovat.
Policie v posledních dnech rozdávala uprchlíkům letáky informující o silvestrovskýchoslavách. Například bavorská obec Reichenberg připravila dva dny před Silvestrem „zkušební“ ohňostroj pro uprchlíky, aby je tak upozornila na to, co se bude na přelomu roku dít.
Německé úřady omezují ohňostroje. I kvůli běžencům
Tichomořský ostrovní stát Samoa v novodobé historii slaví příchod nového roku mezi prvními teprve počtvrté, neboť v závěru roku 2011 z ekonomických důvodů „papírově“ přešel mezinárodní datovou hranici, aby se přiblížil hlavním obchodním partnerům Austrálii a Novému Zélandu. Ačkoli jsou tak Samoa a Americká Samoa od sebe vzdáleny asi jen 100 kilometrů, novoroční oslavy tu bude dělit 25 hodin.
Nejdéle si na 1. leden 2016 počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. V této dvojici neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc až v pátek ve 13:00 SEČ.