Podvodný tlumočník obral uprchlíky v Bělé-Jezové o tisíce eur
Uprchlíky umístěné do českých detenčních zařízení podvádí údajný tlumočník Valíd Mrajhíl. Muž původně z Libanonu slíbil minimálně dvěma Iráčanům pomoc s cestou na svobodu za tisíci eurové částky. Ani v jednom případě však tlumočník mužům nepomohl a oba strávili v detenci v Bělé-Jezové či Drahonicích dlouhé měsíce, píší páteční Hospodářské noviny.
Současná migrační krize je byznys nejen pro převaděče napříč Evropou, ale taktéž pro vynalézavé podvodníky. Valíd Mrajhíl o sobě tvrdí, že je libanonský tlumočník s vazbami na českou policii. Muž slíbil dvěma Iráčanům z Bagdádu pomoc ve věci jejich zadržení, oběma výměnou za tučný honorář řekl, že je dostane na svobodu.
„Řekl nám, ať mu dáme peníze, že zná lidi na policii a zařídí i dobrého právníka,“ citují HN prvního z nich, který popisuje, jak se jim dostala lákavá nabídka urychleně opustit detenční tábor. Migranti z Iráku byli zadrženi na konci loňského léta a rozhodli se proti jednání podvodníka podat trestní oznámení.
Čtyřicetiletý muž z Bagdádu souhlasil, že mu peníze výměnou za služby pošle. Skrze svého bratra, který žije ve Švédsku, poslal za několik dnů přes banku Western Union 2250 eur. Krátce na to se v táboře dokonce zastavil slíbený právní zástupce, který migranta ujistil, že bude do deseti dnů venku. Od té doby již ale ani právníka ani tlumočníka nespatřil a v Bělé-Jezové a později v Drahonicích strávil téměř šest měsíců.
„Spolupracoval jsem s americkou firmou, oni se mi pak pokusili unést syna. Chytili je, ale po čtyřech letech zase pustili a vyhrožování začalo znovu,“ popisoval pro HN Iráčan důvody svého odchodu, kdy ho pronásledovali šíitské milice. Muž byl do Iráku deportován na konci letošního února.
Druhý z podvedených, 30letý Kurd, rovněž tvrdí, že ho v zemi pronásledovali šíitské milice. Nabídku Valída Mrajhíla rovněž přijal, jeho žena v Iráku nicméně poslala částku nižší – 1200 eur. Třicetiletý uprchlík se s tlumočníkem už také nesetkal, měl ale štěstí v neštěstí, když se z tábora dostal díky uplynutí lhůty pro jeho zadržení.
Věc nyní řeší policejní oddělení v Mladé Boleslavi po podání trestního oznámení na lounské státní zastupitelství. Organizace pro pomoc uprchlíků případy potvrzují a dokumentují je doklady o odeslání peněz. Organizace rovněž žádá Českou komoru advokátů, aby prošetřila jména Vratislava Polky a Jiřího Puchmeltra, kteří by v případu měli figurovat.