1

Podvodný tlumočník obral uprchlíky v Bělé-Jezové o tisíce eur

, NOVÉ

Témata: , ,

Uprchlíky umístěné do českých detenčních zařízení podvádí údajný tlumočník Valíd Mrajhíl. Muž původně z Libanonu slíbil minimálně dvěma Iráčanům pomoc s cestou na svobodu za tisíci eurové částky. Ani v jednom případě však tlumočník mužům nepomohl a oba strávili v detenci v Bělé-Jezové či Drahonicích dlouhé měsíce, píší páteční Hospodářské noviny.

Současná migrační krize je byznys nejen pro převaděče napříč Evropou, ale taktéž pro vynalézavé podvodníky. Valíd Mrajhíl o sobě tvrdí, že je libanonský tlumočník s vazbami na českou policii. Muž slíbil dvěma Iráčanům z Bagdádu pomoc ve věci jejich zadržení, oběma výměnou za tučný honorář řekl, že je dostane na svobodu.

„Řekl nám, ať mu dáme peníze, že zná lidi na policii a zařídí i dobrého právníka,“ citují HN prvního z nich, který popisuje, jak se jim dostala lákavá nabídka urychleně opustit detenční tábor. Migranti z Iráku byli zadrženi na konci loňského léta a rozhodli se proti jednání podvodníka podat trestní oznámení.

Čtyřicetiletý muž z Bagdádu souhlasil, že mu peníze výměnou za služby pošle. Skrze svého bratra, který žije ve Švédsku, poslal za několik dnů přes banku Western Union 2250 eur. Krátce na to se v táboře dokonce zastavil slíbený právní zástupce, který migranta ujistil, že bude do deseti dnů venku. Od té doby již ale ani právníka ani tlumočníka nespatřil a v Bělé-Jezové a později v Drahonicích strávil téměř šest měsíců.

„Spolupracoval jsem s americkou firmou, oni se mi pak pokusili unést syna. Chytili je, ale po čtyřech letech zase pustili a vyhrožování začalo znovu,“ popisoval pro HN Iráčan důvody svého odchodu, kdy ho pronásledovali šíitské milice. Muž byl do Iráku deportován na konci letošního února.

Druhý z podvedených, 30letý Kurd, rovněž tvrdí, že ho v zemi pronásledovali šíitské milice. Nabídku Valída Mrajhíla rovněž přijal, jeho žena v Iráku nicméně poslala částku nižší – 1200 eur. Třicetiletý uprchlík se s tlumočníkem už také nesetkal, měl ale štěstí v neštěstí, když se z tábora dostal díky uplynutí lhůty pro jeho zadržení.

Věc nyní řeší policejní oddělení v Mladé Boleslavi po podání trestního oznámení na lounské státní zastupitelství. Organizace pro pomoc uprchlíků případy potvrzují a dokumentují je doklady o odeslání peněz. Organizace rovněž žádá Českou komoru advokátů, aby prošetřila jména Vratislava Polky a Jiřího Puchmeltra, kteří by v případu měli figurovat.

Čtěte také: Uprchlíci budou na olympiádě v Riu soutěžit ve vlastním týmu

Uprchlíci v Calais si na protest sešívají rty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.