Arafatův snajper večeřel s ministryní Válkovou
Terorista se dal na křesťanství
„Zabil jsem mnoho židů, křesťanů i Arabů,“ prohodí jakoby nic nad šálkem espresa Tass Saada, bývalý snajper palestinského hnutí Fatah. Muž, který kariéru teroristy odvrhl před více než čtyřiceti lety, pak přestoupil na křesťanství a nyní tvrdí, že „bůh mu odpustil“, v Česku představuje svou autobiografii „Sloužil jsem Arafatovi“. S Palestincem, který dnes vede humanitární organizaci působící v Pásmu Gazy, v pondělí v Praze povečeřela ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Jeho nenávist k Izraelcům byla bezbřehá. „Dobrý žid je jedině mrtvý žid, to jsem si opravdu myslel,“ vypráví Tass Saada v pražské restauraci o svém životě z doby, když mu bylo kolem dvaceti. Dnes, po více než čtyřiceti letech, prý lituje, že Izrael nedokázal během letošních útoků v Gaze zničit palestinské hnutí Hamas: „Izrael je bohužel nechal u moci, prohrál důležitou bitvu.“
Ve svém oblíbeném klobouku připomíná spíše mafiána z jižní Itálie, ale jeho cílem je vzbuzovat důvěru a ušlechtilé city. V posledních letech se coby šéf křesťanské organizace Seads of Hope snaží v zahraničí získat humanitární pomoc pro Palestinu. Proto jezdí po světě a rozmlouvá s politiky a dalšími činovníky, kteří jsou ochotni se s ním setkat.
V Praze měli kromě ministryně Válkové (za ANO) přijmout pozvání na večeři se Saadou, pořádanou křesťanským Institutem Williama Wilberforce, ještě senátor Jiří Čunek, exministr Cyril Svoboda (oba KDU-ČSL) či aktivista Fedor Gál. Na otázku, co si ministryně Válková od setkání slibuje, se odpověď získat nepodařilo. „Nevím, nemluvily jsme spolu o tom,“ říká mluvčí ministryně Kateřina Hrochová. Válková na dotaz zaslaný v SMS nereagovala.
Tass Saada měl v úterý dopoledne původně vystoupit na vlastní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně pod záštitou ministryně Válkové, ale akce byla na poslední chvíli přemístěna mimo parlament a záštita Válkové byla zrušena.
Kalašnikov, dokonalá partnerka
„Byl jsem divoký, mladý rozzlobený muž,“ popisuje Saada v rozhovoru pro deník ECHO24.cz svůj vstup do hnutí Fatah v roce 1967, osm let poté, co jej spoluzaložil Jásir Arafat. Saada palestinskému vůdci také několik let dělal řidiče specializovaného na jízdy do nebezpečných míst.
Pochází z rodiny palestinských uprchlíků, kteří se usadili v Kataru, a od dětství, stejně jako všichni jeho příbuzní, nenáviděl Izrael. Už jako sedmnáctiletý dostal od velitelů z Fatahu svůj první kalašnikov. Zbrani říkal „moje holka“. „S takovou dokonalou partnerkou po boku uskutečním svůj životní sen: zničím Izrael,“ píše ve své životopisné knize o svém tehdejším přesvědčení.
Účastnil se mnoha bojů s izraelskými vojáky, například v Sýrii a Jordánsku. V roce 1969 byl ve skupině, která se neúspěšně pokusila o atentát na jordánského korunního prince Hassana. „Cestoval vždycky v koloně tří aut, my se rozhodli zasáhnout prostřední, a pak se ukázalo se, že on v něm nebyl,“ pokračuje Saada v rozhovoru o své zabijácké minulosti, jako by se nechumelilo. Stal se snajperem-atentátníkem a musel zabíjet lidi, které určili jeho nadřízení.
„Nejdřív jsem je musel najít. Věděl jsem o nich možná víc, než oni věděli sami o sobě. Pak bylo mým úkolem je zlikvidovat,“ vypráví bývalý člen Fatahu s ledovým klidem, protože ví, že bude následovat pointa. Ta ale možná úplně každého nepřesvědčí. „S pomocí boží jsem se od terorismu odvrátil. Vím, že bůh mi odpustil, ale někdy je těžké odpustit sám sobě. S tím musím žít a je to pro mě zničující.“
V Gaze na černé listině
Když mluví o bohu, myslí tím toho křesťanského. Někdejší muslim konvertoval v 70. letech v USA, kam se mu kupodivu podařilo získat vstupní víza. Oženil se tam, dnes je americkým občanem. Pozoruhodné také je, že Saada už deset let volně cestuje do Izraele (odtud nyní přijel do Česka), přestože se přiznává k vraždě několika jeho občanů, byť to bylo před „promlčecí“ dobou, tedy více než čtyřiceti lety.
Tvrdí, že je na „černé listině“ v Saúdské Arábii, Egyptě ale také v Pásmu Gazy. „Podle práva šaría mě tam může kdokoli beztrestně zabít,“ říká a prohlašuje: „Islám je temné, zlé náboženství.“
Se svou palestinskou rodinou se kvůli zřeknutí se islámu rozešel ve zlém. Dozvěděl se nicméně, že během minulých týdnů zahynuli při izraelském bombardování dva jeho bratranci a strýc. „Nevím, jak se to stalo, jestli byli bojovníky Hamásu nebo Fatahu,“ poznamenává. Zemřel také jeden pracovník jeho humanitární organizace, kterou v Gaze řídí, přestože sám tam nesmí. „Informátor Izraelců dodal mylné informace, že v domě, kde spal, se ukrývají zbraně,“ tvrdí Saada. „Jsem proto, aby Izraelci vyhnali Hamas, ale nečekal jsem, že udělají tolik škody a zahyne tolik civilistů.“
Tass Saada měl v úterý dopoledne původně vystoupit na vlastní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně pod záštitou ministryně Válkové, ale akce byla na poslední chvíli přemístěna mimo parlament a záštita Válkové byla zrušena. „Důvody neznám,“ opakuje tisková mluvčí Hrochová.