Zvolí Británie model Trump? Camerona může nahradit populista Johnson

PRŮZKUM O BREXITU

Zvolí Británie model Trump? Camerona může nahradit populista JohnsonNOVÉ
Boris Johnson, starosta Londýna Foto: FOTO: Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Červnové referendum o setrvání Velké Británie v EU bude mimo jiné i hlasováním o důvěře v premiéra Davida Camerona. Pokud se voliči vyjádří pro odtržení Británie od Evropy, s největší pravděpodobností to bude znamenat Cameronův konec v čele státu. Na jeho místo už si brousí zuby jeho dlouholetí spolupracovníci. Největší oblibu si mezi konzervativními voliči i představiteli strany získává současný londýnský starosta Boris Johnson, který se hlasitě vyjadřuje pro vystoupení Británie z EU. Ukázal to poslední průzkum společnosti ORB, který přináší britský deník The Telegraph.

Poté co David Cameron po loňském volebním vítězství prohlásil, že po tomto volebním období již nebude kandidovat, stává se tak Boris Johnson nejvýraznějším kandidátem na post příštího ministerského předsedy. Otázkou zůstává, zda se jím v případě Cameronova neúspěchu v plánovaném referendu nemůže stát již dříve, jelikož jeho preference podle průzkumu stále stoupají. Voliče si získává především ostrou kritikou Evropské unie a hlasitou podporou Brexitu, tj. vystoupení Spojeného království z EU.

Jednapadesátiletý Boris Johnson se podle průzkumu britské společnosti ORB žene vpřed a stává se nyní dalším preferovaným vůdcem konzervativců mezi veřejností i ve vedení strany. V průzkumu ORB se 38 % respondentů vyjádřilo, že chce, aby Boris Johnson nahradil Davida Camerona, na druhém místě skončila se 16 % ministryně vnitra Theresa Mayová, následuje současný ministr financí George Osborne s necelými 9 %.

Euroskepticismus a nedbalá elegance lákají voliče

V boji o post ministerského předsedy po Cameronovi se střetávají dva dlouholetí spolupracovníci a spolužáci. Na jedné straně starosta Londýna a jeden z nejoblíbenějších politiků za posledních deset let Boris Johnson a strážce financí v Cameronově vládě George Osborne. První jmenovaný na sebe v posledních měsících strhává výraznou mediální pozornost. Jeho nedbalá elegance, euroskepticistické postoje a nekorektní komentáře na adresu všech a všeho lákají stále více voličů.

Mnohé komentáře na základě Johnsonova populistického chování a vyjadřování na veřejnosti ho srovnávají s americkým republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem.

Má Cameron opravdu ještě čtyři roky?

Otázku, kdo nahradí Camerona, poprvé otevřel sám předseda vlády poté, co prohlásil, že Spojené království již potřetí za sebou nepovede. Nejmladším premiérem za posledních 200 let se stal ve čtyřiačtyřiceti letech poprvé v roce 2010 a podruhé byl zvolen v létě 2015. Po vyhraných volbách v květnu 2015 David Cameron oznámil, že vyhlásí referendum o setrvání Británie v EU. Britům toto referendum slíbil již před volbami, pokud ho znovu zvolí a umožní mu dotáhnout do konce slibované reformy. Cameron doufá, že má před sebou ještě čtyři roky vlády.

Zatímco 42 % lidí, kteří hlasovali pro konzervativce v loňských volbách, by si přálo, aby se Boris Johnson zástupce oblastí Uxbridge a South Ruislip v parlamentu stal příštím vůdcem, tak 16 % preferuje Theresu Mayovou a 14 % George Osborna.

Průzkum o budoucím lídrovi konzervativců ukázal, že je úzce svázán s plánovaným referendem o Brexitu. Aniž by byla brána v úvahu pravděpodobnost volební účasti, kampaně jsou prakticky spojené. Pro setrvání Velké Británie v EU je podle výsledků 47 %, pro opuštění je naopak 49 %.

Čtěte více: Podpořte brexit, vyzval starosta Londýna gaye a lesby

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články