Teroristu Abdeslama spoluvězni vypískali, prý protože se neodpálil

Pařížský atentátník ve francouzské věznici

Teroristu Abdeslama spoluvězni vypískali, prý protože se neodpálilNOVÉ
Salah Abdeslam Foto: Reprofoto: pařížská policie
3
Svět

df Echo24

Spoluvězni pařížského atentátníka Salaha Abdeslama, který se podílel na teroristických útocích 13. listopadu v Paříži, jej na přivítanou ve věznici jižně od Paříže vypískali. Ne snad proto, že se spolčil s teroristy, ale naopak proto, že se nakonec neodpálil jako jeho společníci. Informuje o tom slovenský deník SME s odvoláním na vězeňské zdroje francouzské televize BFM TV.

Salah Abdeslam, který byl od loňského 13. listopadu na útěku a hledala jej celá Evropa, byl 18. března dopaden belgickou policií v bruselské čtvrti Molenbeek. Ve středu byl vydán do Francie a po obvinění z přípravy a spoluúčasti na teroristickém útoku byl umístěn do vazby ve vězeňském komplexu Fleury-Mérogis ležící jižně od Paříže.

Není ovšem prvním radikálním islamistou v této věznici. Ostatní radikálové mezi vězni na jeho příjezd reagovali pískotem. Podle informací francouzské televize BFM TV, kterou cituje slovenský deník SME, tím reagovali na to, že se Abdeslam navzdory původním plánům neodpálil spolu se svými společníky. Místo toho se francouzský radikál vydal na úprk do Belgie, kde se skrýval čtyři měsíce.

To, že si 26letý terorista na poslední chvíli svoji roli sebevražedného atentátníka rozmyslel, prý přiznal podle AP belgickým vyšetřovatelům po svém zatčení 19. března.

Čtěte také: Přiznání Abdeslama: Chtěl se odpálit na stadionu, pak si to rozmyslel

Ve vězeňském zařízení ve městě Fleury-Mérogis přijali kvůli Salahu Abdeslamovi speciální bezpečnostní opatření. Abdeslam se nesmí dostat do kontaktu s ostatními vězni, takže byl umístěn na samotku. Důvodem je i snaha zabránit represáliím na podezřelém ze strany ostatních vězňů.

Před soud by mohl předstoupit nejdřív 20. května. Abdeslamův advokát ujistil, že jeho klient hodlá s francouzskými vyšetřovali spolupracovat. „Záleží mu na tom, aby vše vysvětlil. Mě zase záleží na tom, aby měl spravedlivý proces a byl odsouzen za věci, které spáchal, a ne za věci, které nespáchal,“ řekl francouzský advokát Franck Berton regionálnímu francouzskému deníku La Voix du Nord.

Čtěte také: Belgie vydala teroristu Abdeslama do Francie

Při útoku skupiny džihádistů 13. listopadu zahynulo 130 lidí a další stovky osob utrpěly zranění. K teroristickému činu se přihlásila organizace Islámský stát.

Abdeslam byl řidičem auta, kterým přijela trojice atentátníků ke stadionu Stade de France, kde zrovna probíhalo mezinárodní fotbalové utkání Francie s Německem. Je považován za jediného přímého účastníka koordinované akce, který ji přežil. Ostatní se odpálili v okolí stadionu a v hudebním klubu Bataclan.

Krátce po Abdeslamově zadržení v Belgii se stal terčem dalšího teroristického útoku Brusel. Jeho organizátoři měli údajně v záměru opět útočit ve Francii, ale spekuluje se, že ze strachu z vyzrazení jejich plánů v souvislosti se zadržením Abdeslama urychleně zaútočili přímo v Bruselu.

Čtěte také: Pařížský atentátník Abdeslam chystal útoky i v Bruselu