Přiznání Abdeslama: Chtěl se odpálit na stadionu, pak si to rozmyslel
nejhledanější terorista Abdeslam dopaden
Jediný přeživší terorista z pařížských útoků, 26letý Francouz Salah Abdeslam přiznal v sobotu belgickým vyšetřovatelům, že se chtěl loni v listopadu odpálit na stadionu Stade de France, ale nakonec si svoji roli sebevražedného atentátníka rozmyslel. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prokurátora Francoise Molinse. Na pařížském stadionu se v tu dobu nacházel i francouzský prezident François Hollande. Salah Abdeslam se po útocích 13. listopadu stal nejhledanějším teroristou v Evropě. Po čtyřech měsících byl dopaden v blízkosti svého bruselského bydliště.
Francie se připravuje na soud se spolupachatelem loňských teroristických útoků v Paříži Salahem Abdeslamem, který byl dopaden v pátek na bruselském předměstí. Islamista, který při páteční razii v Belgii utrpěl lehké zranění nohy a byl dnes po ošetření propuštěn z nemocnice, se vydání do Francie ale brání, uvedla agentura AFP. Abdeslam byl spolu s dalším zatčeným obviněn z podílu na vraždění v rámci teroristického činu. V Paříži bylo 13. listopadu zabito 130 osob.
Mastermind behind Paris attacks tells police he planned to blow himself up https://t.co/ujNSl3kReO pic.twitter.com/7iOM53EbET
— Haaretz.com (@haaretzcom) March 19, 2016
„S belgickou justicí spolupracuje,“ sdělil médiím Abdeslamův právní zástupce Sven Mary. Podle něho Francie v rámci evropského zatýkacího rozkazu požádala o jeho vydání. Už vám dopředu mohu říci, že odmítneme vydání do Francie,“ sdělil advokát. Podle francouzských právníků to ale neznamená, že toho docílí. Pouze se celý proces může o něco zdržet.
O Abdeslamově vydání musí formálně rozhodnout belgická justice. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve dal najevo, že Paříž očekává, že jí bude radikál vydán. „Salah Abdeslam se musí zodpovídat za své činy před francouzskou justicí,“ upozornil Cazeneuve.
Podle Cazeneuvea představuje zatčení Abdeslama, který je považován za jediného přeživšího přímého účastníka listopadových atentátů, tvrdý úder proti teroristické organizaci Islámský stát v Evropě. „Operace z uplynulého týdne pomohly zneškodnit několik jedinců, kteří projevili extrémní nebezpečnost a neochvějné odhodlání,“ řekl francouzský ministr po zasedání obranné rady státu v Elysejském paláci pod vedením prezidenta Françoise Hollandea.
Čtěte také: Policie po přestřelce dopadla hledaného teroristu Abdeslama
Proč se Abdeslamovi podařilo asi utéct? Kvůli zákazu nočních zátahů
Rychlejší vydání do Francie
Podle agentury AFP by díky evropskému zatykači měla být vydávací procedura s Abdeslamem, který byl dopaden po čtyřech měsících policejního pátrání, rychlejší a vydání jistější než v případě standardního mezinárodního postupu.
Na stopu Abdeslama se dostaly úřady po úterní přestřelce mezi policií a neznámými útočníky, po níž policisté našli v bytě na bruselském předměstí otisk Abdeslamova prstu.
Abdeslamova radikalizace
Podle serveru France24.com se francouzský občan, který ale celý svůj život strávil na předměstí Molenbeek u Bruselu, spíše oddával kouření marihuany, hraní videoher a chozením do klubů, než pozitivními postoji k radikálnímu islámu. Také si nenechal narůst plnovous, s největší pravděpodobností se nikdy nemodlil v mešitě a také zřejmě nikdy, narozdíl od ostatních útočníků z Paříže, nenavštívil Sýrii.
Předměstí Molenbeek, ležící západně od Bruselu, je čtvrť známá jako dělnická kolonie s vysokým počtem přistěhovalců. Jedním z přátel Salaha byl i další z útočníků a obyvatel čvrti Abdelhamid Abaaoud, který byl úřady označen jako organizátor útoků. Narozdíl od Salaha měl dlouhou historii náboženského extremismu a s největší pravděpodobností se mu ho podařilo radikalizovat v posledních dvou měsících před útokem. V té době se Abdeslam zapojil do drobné kriminality právě v Molenbeeku. Jeho snoubenka uvedla, že se v tomto období změnilo jeho chování a vyjadřování. Od té doby byl na seznamu belgických orgánů, které čítají 800 lidí napojených na syrské bojovníky.
Podle Abdeslamových přátel byl normálním klukem, který sice nebyl dobrým studentem ale vášnivým fanouškem fotbalu. To samé o něm říkají i jeho spolupracovníci z bruselské dorpavní společnosti, kde pracoval jako mechanik, že byl veselým a normálním klukem. Později byl ale propuštěn, kvůli jeho pozdním příchodům a absencím. Podle jiných zdrojů byl vyhozen kvůli neupřesněné kriminální činnosti, za kterou byl odsouzen na měsíc do vězení.
Pár dnů před útokem, pronajal pro sebe a spolupachtele dva pokoje na předměstí Paříže. Poté sehnal i šedý VW Polo a Renault Clio, které teroristé použili k přesunu ke klubu Bataclan a pařížskému stadionu. Den po provedení krvavých útoků se vrátil zpátky do Bruselu, kde strávil poslední čtyři měsíce.