Šlachtova razie uvnitř policie. Bradáčová chce vazbu pro dva obviněné

'Šlachtovo mocenské centrum'

Šlachtova razie uvnitř policie. Bradáčová chce vazbu pro dva obviněnéAKTUALIZUJEME
Lenka Bradáčová Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová chce uvalit vazbu na dva ze tří obviněných po středečním zásahu ve vnitřních strukturách policie. Návrh se má týkat detektiva protikorupčního útvaru Radka Holuba a bývalého policisty Igora Gáboríka. Informovala o tom Česká televize. Někteří poslanci zásah ÚOOZ kritizují: útvar Roberta Šlachty se podle nich stává spíše mocenským centrem než vyšetřovacím orgánem.

Obvinění zahrnují zneužití pravomoci a přijetí úplatku, které souvisí s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení pak jeden rok až šest let odnětí svobody.

„Jednalo se o velmi složité řízení, protože oni jako příslušníci bezpečnostních složek znají veškeré postupy,“ uvedla Bradáčová v České televizi. Třetího stíhaného - středočeského celníka Pavla Šímu – policie propustila a bude jej stíhat na svobodě. Soud má na rozhodnutí o vazbě 24 hodin.

Středeční razie byla výsledkem vyšetřování trvajícího téměř tři roky, a to od října 2013. O rok později bylo vyšetřování delegováno na ÚOOZ Roberta Šlachty, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod GIBS. Důvodem byla podle Bradáčové „ekonomika a samotné naplnění účelu trestního řízení“.

Čtěte komentář: Policista Šlachta zatýká policisty. Kde je proboha inspekce?

Čtěte také: Razie vedená Bradáčovu: Tři obvinění, celník a kriminalisté

Černochová: Mocenské centrum ÚOOZ překračuje kompetence 

Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) překračuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu dlouhodobě své kompetence a stává se spíše mocenským centrem než vyšetřovacím orgánem.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už ve čtvrtek řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ, ve kterém zatím byly obviněni tři lidé, nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Poslanci, které ČTK oslovila, se shodli na tom, že situaci je třeba řešit a zabývat by se jí měla sněmovní komise.

„Mám pocit, že pan ministr se probral ze zimního spánku. Na přešlapy v jednání ÚOOZ, na překračování jeho kompetencí a gesce upozorňujeme dlouhodobě. Ministr Chovanec i premiér (Bohuslav) Sobotka k tomu byli doposud bohužel přehlíživí, dost možná jim to i vyhovovalo, takže jsem zvědavá, jak s novými informacemi naloží,“ uvedla Černochová.

Černochová předpokládá, že se na toto téma brzy sejde stálá komise pro kontrolu GIBS, do které sama patří. Předseda komise Václav Klučka (ČSSD) řekl, že příští jednání je svoláno na 7. června. Bude se však ještě domlouvat s členy, zda nesvolat zvláštní zasedání. Komise se bude ptát, proč opět inspekce neměla informace o vyšetřování ve vnitřních strukturách policie k dispozici.

S brzkým jednáním komise počítá i její další členka poslankyně ANO Jana Lorencová. „Předpokládám, že mě v tom podpoří kolegové. To je natolik závažná věc, že si to určitě zaslouží pozornost,“ řekla. Státní zastupitelství podle ní muselo mít závažný důvod, proč GIBS neinformovalo. Pokud by šlo o svévoli, mělo by co vysvětlovat, dodala. Záměr případ řešit v komisi pro kontrolu GIBS, ale i bezpečnostním výboru Sněmovny deklaroval i místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09).

Univerzální voják Šlachta?

Poslanec Marek Benda (ODS) považuje za nutné, aby si Chovanec udělal jasno, co všechno má ÚOOZ vyšetřovat. „Chvílemi mi připadá, že se stal univerzální jednotkou, která zcela mimo dělení kompetencí rozhoduje, kdo je hodný a kdo zlý,“ řekl Benda.

Chovanec ve čtvrtek připomněl, že jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který inspekce neřešila. Loni v říjnu ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Policie v nejnovějším případu obvinila policistu, bývalého policistu a celníka po tříletém vyšetřování. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Čtěte nové vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články