Policista Šlachta zatýká policisty. Kde je proboha inspekce?

Policista Šlachta zatýká policisty. Kde je proboha inspekce?
Robert Šlachta Foto: Ilustrační reproto ČT24
1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Po loňském zátahu v Olomouci, kdy policisté z protimafiánského útvaru ÚOOZ vyjeli zatýkat kolegy na Hané a taky si udělali razii na Policejním prezidiu v Praze, sledujeme tento týden další případ, v němž Robert Šlachta vzal očistu sboru do vlastních rukou.

Tentokrát jel ÚOOZ do vedení protikorupční policie (jaká to náhoda, že se to dotklo zrovinka policistů, kteří mají na starost případ Čapí hnízdo, v němž se tak trochu orosil Šlachtův známý Andrej Babiš). Jako už tradičně koná plukovník pod taktovkou vrchních státních zástupců – na podzim olomouckého Iva Ištvana, tentokrát pražské Lenky Bradáčové. Prý jde o vytékání utajovaných informací z policie ke zločincům, ovšemže za peníze. Případ jako dělaný pro Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ale GIBS tu opět vyšel naprázdno, musel dát přednost Šlachtovi. Lenka Bradáčová v tiskové zprávě včera svoje rozhodnutí nerespektovat „obecnou příslušnost GIBS“ vysvětlila záhadnými slovy: „z důvodu ekonomiky a samotného naplnění účelu trestního řízení“, což má znamenat, že když už na tom tak dlouho dělal ÚOOZ, nebude se to teď klukům brát, stejně se v případu nejlíp vyznají oni. A nebylo by při takovém způsobu přemýšlení lepší inspekci úplně rozpustit? Neuběhl ještě ani měsíc od nálezu Ústavního soudu, v němž konstatoval, že jiná oblíbená metoda našich elitních detektivů a vrchních státních zástupců, totiž umisťování kauz vytipovaným soudcům bez ohledu na místní příslušnost, je neústavní. Asi by neškodilo na obecnou, místní, nebo věcnou příslušnost víc dbát.

Postup, kdy ve jménu efektivního šetření obcházíme systém a v pravidlech hledáme skuliny, popularitě Lenky Bradáčové a obecně státním zástupcům nepřidá tam, kde by to teď potřebovali – mezi poslanci, kteří mají v dohledné době posuzovat novelu zákona o státním zastupitelství, změny, jak si je Bradáčová před lety vymyslela a téměř už prosadila. 

Mezi poslanci je dost takových, co se znepokojením sledují vznik prokurátorsko-policejního komplexu. Plukovník Šlachta se začíná podobat postavě policajta utrhlého ze řetězu a zbavivšího se jakéhokoliv pocitu odpovědnosti. Jiný, mediálně trochu podceňovaný případ, v němž existuje podezření na vynášení informací z policie za úplatu, jde za jeho útvarem – kauza důležitého Šlachtova detektiva Luďka Vokála a jeho kontaktů s albánským bossem Albinem Arifovičem, toho času bytem v Brně. Inspekce chystala zatčení Vokála, Šlachta byl informován – a náhodou inspekci předešel akcí Vidkun v Olomouci, při níž jeho muži zadrželi několik místních veličin, policistů, podnikatelů, taky Ivana Langera (který kdysi Šlachtu do čela útvaru vybral a jemuž byl v té době Šlachta poslušný). A v jejímž důsledku taky skončil ředitel inspekce, nedlouho po zásahu v ÚOOZ. To by jeden nevymyslel.

Dalším mediálně naprosto podvyživeným případem je podezření, že šlachtovci ušili provokaci na svého bývalého kolegu a později vysokého úředníka ministerstva vnitra Petra Plaňanského, který jim šlapal na paty (kauze se věnuje pouze Jaroslav Kmenta v magazínu Reportér). A konečně za měsíc už to budou tři roky, co Šlachta s Ištvanem slíbili odhalit chobotnici organizovaného zločinu na úřadu vlády, porazili přitom vládu a chobotnici nenašli. Jen od té doby vždycky, když ÚOOZ jede do akce, musí v mediálních referátech padnout jméno Jana Nagyová nebo dalších, kteří tu nezvěstnou chobotnici podle představ detektivů ÚOOZ v červnu 2013 měli ztělesňovat. To se povedlo i tentokrát, díky včerejší prohlídce v kanceláři městské státní zástupkyně Dagmar Máchové (měla na starosti Opencard, hloupým napověz).

Podle kuloárních zpráv má ze Šlachty, přesněji řečeno z jeho mediální síly, nemístný respekt i ministr vnitra Milan Chovanec. Jsou to úplně zvrhlé poměry, které se s každým vyšachováním inspekce nebo příslušných policejních útvarů upevňují. Teď Chovanec žádá, aby se aspoň odpříště zdůvodňovalo, proč k zásahu není připuštěna inspekce. Ale když loni ministr s premiérem dotlačili ředitele GIBS Ivana Bílka k rezignaci, zdůvodnili to „ztrátou důvěry“. Ztrátu důvěry řediteli inspekce nevyslovil nikdo jiný než Šlachta s Ištvanem, a udělali to jednoduše svou procesní svévolí. Z toho si plukovník musel vyvodit, že už je nad systémem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články