Americká média nepřipouští rasistický podtext násilností
Nepokoje Missouri
„Americké sdělovací prostředky se vyhýbají rasistickému aspektu násilností v americkém městě Ferguson, k nimž dalo podnět zabití černocha bělošským policistou. Zahraniční média věc považují za záležitost mezinárodního významu a zobecňují ji jako problém celé Ameriky. Záběry chaosu také v mnoha směrech připomínají výjevy spíše z ukrajinské krize nebo arabského jara a ne Spojené státy,“ napsal americký list The Washington Post (WP).
Britské sdělovací prostředky kladou v referování o dění v Fergusonu důraz na rasistickou stránku věci. Ta podle nich za nepokoji stojí, dále se zaměřují na rozsah policejního zásahu. Některá média se k Fergusonu postavily jako k válečné zóně. Třeba list The Daily Telegraph vyslal do místa nepokojů svého afghánského dopisovatele.
Zabití Michaela Browna ve Fergusonu je důkazem hluboce zakořeněného rasismu v USA. Situace amerických černochů se od dob Martina Luthera Kinga moc nezměnila a sen o společnosti zbavené rasismu se rozplývá, píše německý server Zeit Online.
Britové mají sami problémy s rasisticky motivovanými nepokoji, které v roce 2011 vyvolalo zabití černocha policistou v Tottenhamu při pokusu ho zatknout. „Když nepokoje vrcholily, vyzývala veřejnost k nasazení gumových projektilů, slzného plynu a vodních děl proti demonstrantům. Ferguson je dokladem toho, jak vděční bychom měli být za to, že se k této taktice v Británii nesáhlo,“ napsala Abigail Chandlerová z listu Metro.
Kritikou nešetří německá média
Zabití Michaela Browna ve Fergusonu je důkazem hluboce zakořeněného rasismu v USA. Situace amerických černochů se od dob Martina Luthera Kinga moc nezměnila a sen o společnosti zbavené rasismu, který Američané snili po zvolení svého prvního černošského prezidenta Baracka Obamy, se rozplývá, píše německý server Zeit Online.
Aktuálně: Ve Fergusonu pokračují nepokoje, policie zatkla 31 lidí
I další německá média nešetří kritikou. Frankfurter Allgemeine Zeitung nepokoje využil k útoku na Obamu. „Je výsměch nazývat Obamu nejmocnějším mužem planety,“ napsal list. Analytik Marcel Kuhlmey řekl serveru Spiegel Online, že zbraň je pro německé policisty až na posledním místě, zatímco jejich američtí kolegové po ní sahají mnohem rychleji.
Podrobnosti zde: Pitva: Policie zasáhla mladíka 6 ranami, dvakrát do hlavy
Také konzervativní francouzský Le Figaro se zabývá „nepřiměřeným vyzbrojením amerických policistů“. Kanadský Globe and Mail případu využívá ke chvále poměrů severně od americké hranice a toho, „jak se tam takové věci řeší jinak“.
Prý se jedná o Afromajdan
V ruských médiích se staly události ve Fergusonu příležitostí poukázat na pokrytectví USA v době zavádění sankcí a oživování atmosféry studené války, připomenul WP. Ruská státní televize Obamovi vzkazuje, že problém může přerůst v problém celonárodní. Na jednom serveru se o Fergusonu hovoří jako o AfroMajdanu a o tom, že Američané mají předsudky vůči černochům v krvi.
Čtěte také: Velké rozčarování. Barack Obama a jeho selhání
Čínská agentura Nová Čína Spojeným státům doporučila, aby si napříště nechaly kritiku jiných pro sebe, protože „každý stát má vlastní podmínky, které mohou vyvolat různé sociální problémy“. S kritikou USA se netají Írán a je pouze otázkou času, kdy se připojí Severní Korea, dodal WP.
Agentura AP připomíná, že Obama ve své předvolební kampani hovořil o „rasistické slepé uličce, v níž USA roky vězí“. Sliboval také vyléčení těchto ran. Po šesti letech jeho vlády to vypadá, že slepá ulička je ještě slepější než tehdy, píše WP.