Rusko zahájilo u hranic s Ukrajinou cvičení letectva. Ta prý nasazuje raketomety

KONFLIKT NA UKRAJINĚ

Rusko zahájilo u hranic s Ukrajinou cvičení letectva. Ta prý nasazuje raketometyAKTUALIZOVÁNO
Stíhačka Mig-31 Foto: Foto: Wikipedia
Svět

Echo24

Rusko posiluje své letectvo u hranic s Ukrajinou. Na západ země poslalo 100 letadel na vojenské cvičení. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Cvičení má trvat jeden týden a zahajuje sérii dalších operací za účelem zlepšení integrity ruské letecké jednotky. Informovala o tom agentura Interfax. Podle ruské diplomacie ukrajinská armáda u Doněcka zas nasazuje taktické rakety a raketomety.

Do vojenského cvičení ruské ministerstvo zapojilo stíhačky, vrtulníky i nejnovější bombardéry. Podle korespondenta BBC v regionu je každé nové cvičení Moskvy vnímáno jako demonstrace Putinovy síly v konfliktu s Ukrajinou. Ukrajina podle Ruska zas k Doněcku stahuje taktické rakety Točka a raketomety Smerč a Uragan. „Kolik ještě životů zničí tyto zbraně?“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Prohlášení ruské diplomacie vyčetlo ukrajinské armádě víkendové dělostřelecké bombardování obytných čtvrtí Doněcka a Luhanska, bašt rebelů, jakož i to, že při výměně zajatců a padlých ůbyly na tělech tří ze 12 padlých (povstalců) nalezeny stopy mučení“ a „kromě toho většina zajatců měla zpřelámané kosti a naražené všechny vnitřní orgány“. 

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z podpory proruských vzbouřenců bojujících na východě Ukrajiny s vládními silami. Moskva naopak tvrdí, že sami obyvatelé východní Ukrajiny se postavili se zbraní v ruce na obranu svých práv před novým, údajně krajně nacionalistickým režimem v Kyjevě. 

Luhansk i Doněck v obležení

Ukrajinská armáda nad separatisty na východě země údajně získává přesilu. Luhansk i Doněck jsou v obležení vládních vojáků, města ale stále ovládají separatisté. Do obklíčeného Doněcka v pondělí prý pronikly ukrajinské dobrovolnické prapory Azov a Šachtarsk, které podléhají velení ministerstva vnitra. Podle Facebooku velitele praporu Azov Ihora Mosijčuka chtějí město „očistit od teroristů“. Ani místní radnice, ani mluvčí ukrajinské armády tyto zvěsti ale dosud nepotvrdili.

Armádní jednotky zahájily praktickou blokádu Doněcka už před dvěma týdny, kde před zahájením bojových operací žil milion lidí. Z města ale postupně mnoho rodin uprchlo, podle ruských médií jde o statisíce.

Na skok do Ruska pro munici

Ukrajinsko-ruské hranice v noci na pondělí přešlo 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek. Podle Ruska požádali o azyl. Ukrajinská armáda uvedla, že vojákům v boji s povstalci došla munice. Proto se museli uchýlit na ruský hraniční přechod. Desítky z nich se na Ukrajinu vrátili.

„V noci se 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek obrátilo na ruské pohraničníky s žádostí o uprchlický azyl,“ uvedl mluvčí ruské pohraniční stráže Vasilij Malajev. „Z rozhodnutí ruské pohraniční služby byl otevřen humanitární koridor, jímž osoby žádající o azyl na území Ruska přešly,“ dodal. Kromě příslušníků ukrajinské armády prý na ruskou stranu přeběhlo také 164 ukrajinských pohraničníků.

Čtěte také: Putine, zachraň Donbas, volali demonstranti v Moskvě

Jez jablka, naštveš Putina. Poláci se mstí za ruský zákaz dovozu