Ekvádor odstřihl Assange od internetu. Vměšuje se do amerických voleb
Reakce na Hillary?
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange je od víkendu bez internetu. Organizace z odpojení obvinila ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde se známý whistlerblower už čtyři roky skrývá před vydáním do rukou úřadů. Ekvádor se k tomuto kroku přiznal a jako důvod uvedl, že se Assange snažil ovlivnit americké prezidentské volby. Dodal však, že Assange zůstává dál pod jeho ochranou.
Odstřižení Juliana Assange od internetu přišlo krátce poté, co WikiLeaks o víkendu zveřejnily části staršího projevu demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.
WikiLeaks v pondělí ze znemožnění přístupu k internetu obvinily ekvádorskou vládu. „Můžeme potvrdit, že Ekvádor znemožnil Assangemu přístup k internetu v sobotu v pět hodin odpoledne krátce po zveřejnění proslovu Clintonové,“ cituje agentura Reuters jejich vyjádření. „Aktivovali jsme příslušné pohotovostní plány,“ dodali autoři textu.
Ekvádorské úřady vydaly prohlášení, že jejich vláda „dodržuje zásadu nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států“ a Assange v posledních dnech z ekvádorské ambasády v Londýně publikoval „velké množství dokumentů s dopadem na předvolební kampaň ve Spojených státech“. Ekvádorský ministr zahraničí Guillaume Long zároveň potvrdil, že Assange zůstává nadále pod jejich ochranou.
Zakladatel WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Obává se, že ho Británie v případě zadržení vydá do Švédska a to pak do USA. Čtyřiačtyřicetiletý Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2010. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.
Využívá Rusko Assange proti Clintonové?
Ekvádorský levicový prezident Rafael Correa podporuje Assange dlouhodobě, což vedlo k citelnému ochlazení vztahů se Spojenými státy. V minulém měsíci nicméně Correa prohlásil, že v amerických prezidentských volbách podporuje Clintonovou.
Nicméně právě volební manažer Hillary Clintonové, Robby Mook, tvrdí, že se Rusko snaží využít Assange k ovlivnění prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa. Opírá se přitom o tvrzení některých expertů, že na zveřejnění soukromých e-mailů vedoucích činitelů Demokratické strany spolupracoval server WikiLeaks s ruskými hackery, s jejichž útoky se Demokraté také potýkají.
Zatím poslední várku soukromých e-mailů vedoucích činitelů Demokratické strany odhalily WikiLeaks v říjnu. Zdroje blízké demokratům věří, že organizace disponuje 40 až 50 tisíci e-maily ukradenými ze soukromých účtů Johna Podesty, někdejšího prezidentského poradce a současného předsedy volební kampaně Clintonové.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.