Brexit nebude a smrt Coxové to neovlivní, tvrdí Václav Klaus ml.
Kampaň pro i proti brexitu opět pokračuje
K brexitu podle školského experta ODS Václava Klause ml. nedojde. O výsledku referenda bylo podle exprezidentova syna rozhodnuto ještě před vraždou političky Jo Coxové, a to na základě sázkových kurzů. Evropskou unii zároveň označuje za žalář národů, který je nemilosrdný vůči evropským obyvatelům a osekává jejich svobodu a právo na vlastnictví. Napsal to dnes v komentáři na webu Novinky.cz.
Čtěte více: Smrt zrádcům a svobodu Británii, řekl vrah Jo Coxové před soudem
Smrt Coxové je jako požár Říšského sněmu v roce 1933, tvrdí Klaus
Václav Klaus ml. srovnává aktuální světovou politickou situaci, kdy Evropa s napětím očekává referendum o brexitu a Amerika se nachází v prezidentské předvolební kampani, s politickým obratem na přelomu 70. a 80. let ve 20. století, kdy byla premiérkou Británie zvolena konzervativní politička Margaret Thatcherová a prezidentem USA Ronald Reagan. „Třeba by mohl Donald Trump v listopadu vyhrát a navrátit Spojeným státům hodnoty, díky nimž se staly vedoucí silou a ekonomikou světa. Třeba by Britové mohli ve čtvrtek opustit čím dál podivnější útvar EU, ovládaný eurofeudálními nevolenými papaláši a jejich lokálními poskoky,“ napsal ve svém komentáři pro web Novinky.cz.
K brexitu však nakonec podle Václava Klause ml. nedojde. Sázkové kanceláře již před brutální vraždou labouristické poslankyně Jo Coxové, která se podle něj hodí britským euronadšencům k volebnímu úspěchu, vypisovaly kurz 1:1,4 na setrvání Británie v EU. Samotnou smrt političky a její vliv na volební výsledek srovnal Klaus s požárem budovy Říšského sněmu v Berlíně v roce 1933, jenž nacistický režim propagandisticky využil k převzetí moci, jelikož požár byl označen jako spuštění komunistického puče.
Dále kritizuje různé české reakce, které vyzývají k setrvání Velké Británie v EU. Češi jsou podle jeho komentáře problému velmi vzdáleni. „Nebo jinak, kdyby pánbůh dal, a jednou jsme směli hlasovat o czexitu – jak by dopis rumunských vysokoškolských pracovníků a politických šašků ovlivnil vaše rozhodování,“ ptá se Václav Klaus.
Čtěte také: ‚Nejste v tom sami.‘ Čeští intelektuálové odrazují Brity od brexitu
Evropská unie je podle Klause v krizi. „Hlavní je likvidace původního konceptu lidských práv, jak je nastínil třeba John Locke (1632–1704) – tedy práva na život, na vlastnictví a na svobodu,“ říká Klaus. Ideologií EU je podle Klause v dnešní době multikulturalismus. Do Evropy podle jeho slov přichází mnoho migrantů. „Nezanedbatelné procento by nemělo problém zabít Evropana, až to trochu půjde,“ kriticky popsal příchod migrantů.
Kampaň v Británii pokračuje
Kampaň v Británii však již od včerejšího večera, kdy se v TV pořadu Question Time objevil premiér David Cameron, opět pokračuje. Smrt Coxové vrhla na závěr kampaně stín, i když zatím není jasné, zda ovlivní výsledek. Poslední průzkumy ukazují vzestup odpůrců brexitu, ale autoři průzkumů shodně tvrdí, že vražda neměla asi na výsledek vliv, ale spíše lze posun přičíst ekonomickým argumentům.
Opuštění kampaně, kvůli opakovaným „lžím“ a kvůli šíření „nenávisti a xenofobie“, dnes oznámila i bývalá spolupředsedkyně konzervativců Sayeeda Warsiová, která byla zastánkyní brexitu.
Warsiová řekla dnes ráno rozhlasu BBC, že k jejímu rozhodnutí přispěly „pokračující lži“ ministra spravedlnosti Michaela Govea o vstupu Turecka do EU a fakt, že šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v neděli obhajoval plakát své strany se zástupem mimoevropských uprchlíků provázený nápisem Bod zlomu.
David Cameron pod palbou otázek z publika
V neděli večer vystoupil v populárním pořadu Question Time, v němž politici odpovídají na otázky publika ve studiu – tentokrát rovnoměrně složeného ze stoupenců a příznivců brexitu. Na úvod zdůraznil, že „celá země byla šokována hroznou vraždou“ Coxové. Připustil na úvod, že obě strany dosud vedly „vášnivou debatu“.
Sám se snažil o klidný tón, a rozohnil se až při dotazu jednoho z diváků, zda se necítí být „Nevillem Chamberlainem 21. století, který mává kusem papíru a tvrdí, že mu dali slib…, který nějaká evropská diktatura může zvrátit?“ Tazatel narážel na návrat někdejšího britského premiéra Chamberlaina po podpisu mnichovské dohody o rozbití Československa v roce 1938.
Kampani vedle ekonomiky nadále dominuje téma migrace. Cameron se v debatě dostával nejvíc pod tlak právě při dotazech na selhání přistěhovalectví omezit. Současně odsoudil Farageův plakát, který je podle něj „neodpovědný“ a „má jen strašit lidi“.
O zmírnění tónu kolem imigrace se snažil při nedělním shromáždění i Boris Johnson. Zdůraznil své turecké předky a řekl, že je nejen obecně pro přistěhovalce, ale i pro amnestii pro ilegální imigranty, kteří jsou v zemi aspoň 12 let. Řada jeho stoupenců pod pódiem však nesla transparenty s nápisem Kontrolovat naše hranice.