Myslivecká mafie. Mocná lobby pošlapává práva většiny Čechů

Jurečka chystá pokuty pro turisty a houbaře

Myslivecká mafie. Mocná lobby pošlapává práva většiny ČechůTÝDENÍK ECHO
Domov

Echo24

Statisíce Čechů se po zimní sezoně vracejí na své chaty a chalupy nebo vyrážejí o víkendu do přírody. Pokud projde záměr ministerstva zemědělství, budou vycházek chtiví lidé v blízké budoucnosti muset počítat s následující nepříjemnou situací. V lese nebo na louce mohou narazit na postavu v zeleném stejnokroji, která vytáhne legitimaci „myslivecké stráže“ a nekompromisně je vykáže z „prostoru honitby“. Kdo se bude zpěčovat, může počítat s pokutou do výše 30 tisíc korun, při opakovaném prohřešku až 60 tisíc korun. Marné budou námitky, že do stejného lesa kolem své chalupy chodíte na houby už roky a nikdy to nebyl problém.

Až třicetitisícovou sumu vytasí také pejskař, jehož čtyřnohý svěřenec se po lese, poli nebo stráni, pokud budou označeny za honitbu, bude pohybovat bez vodítka. Peněžitý trest se tedy má oproti současné sazbě zvýšit trojnásobně. Už podle současného znění zákona může lovec vašeho psa nebo kočku na místě odstřelit – i když třeba pobíhá na vašem vlastním pozemku. Z textu zmíněné novely zákona o myslivosti, který z úřadu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) směřuje na projednání do vlády, není zřejmé, zda majitel zaplatí tučnou pokutu i v případě usmrcení jeho miláčka. Novela zachovává právo víkendových střelců kdykoliv – i proti vaší vůli – vtrhnout na váš pozemek, pokud ozbrojenec prohlásí, že „dosledovává“ postřelenou zvěř.

Pokud si myslivci usmyslí, že v jimi vybraném lese, na louce či pastvině chtějí lovit, případně prohlásí, že se tam zvěř zrovna rozmnožuje nebo odchovává mláďata, mohou do „honitby“ zakázat vstup komukoliv, kdo není členem jejich sdružení. Protože v návrhu novely není uveden časový strop zákazu, kritici se obávají, že takové znepřístupnění lesa může trvat i měsíce, nebo dokonce větší část roku. Zákaz má podle původního návrhu vstoupit v platnost – na rozdíl od minulosti – okamžitě, ne až po správním řízení. Má se týkat i cyklostezek a označkovaných turistických tras pro pěší.

Celý text Vladimíra Ševely čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.