1 Diplomatický přešlap?

Jsem ruský okupant, tweetovala ruská ambasáda v Praze

, UVNITŘ VIDEO

Jsem ruský okupant. Virální video oslavující ruský imperialismus, které rozvířilo dění na sociálních sítích, se dočkalo velkého ohlasu po celém světě. Sdíleli ho politici, instituce i obyčejní občané. Na svém oficiálním účtu ho dokonce retweetovala i ruská ambasáda v Praze.

Došlo k tomu 5. března krátce poté, kdy video na svém Twitteru sdílel internetový portál AC24.cz. 

Krok velvyslanectví se jeví jako přinejmenším nevhodný, když vezmeme v potaz zkušenosti s ruskou okupací naší země po roce 1968. To si pravděpodobně uvědomily i diplomatické kruhy Ruska a dotyčný tweet nechaly ze svého účtu na sociální síti potichu zmizet. 

Čtěte také: Jsem ruský okupant. A jsem na to hrdý

Úvodní část videa představuje různé oblasti ruského impéria a vychvaluje rozkvět, k jakému v nich došlo pod ruským vlivem. Rozkvět je zpravidla symbolizován výrobky těžkého průmyslu, zejména zbrojního, a kombajny kosícími širé kolchozní lány. V baltských zemích vznikaly prý technologicky vyspělé výrobky a automobily.

„Ale požádali mě, abych odešel,“ konstatuje okupant, což je provázeno obrázky Gorbačova a Bushe. Po odchodu následuje rozvrat – na Baltu část lidí loví šproty a část čistí záchody v Evropě, na Ukrajině nevytvářejí nic nového „kromě nekonečných majdanů a diktatury“ (provázeno záběry kácení sochy Vladimíra Iljiče Lenina).

V další části videa pak okupant oznamuje, že už se nehodlá nadále omlouvat, a rekapituluje hrdinnou historii ruského národa, který se neustále proti někomu bránil. Vyzdviženi jsou i polští nájezdníci. A všem nájezdníkům okupant vzkazuje: nepotřebujeme vaši licoměrnou svobodu, nepotřebujeme vaši zahnívající demokracii, je mi cizí vše.

„Je mi cizí vše, co nazýváte západními hodnotami,“ komentuje okupant obrázky různých symbolů homosexuality, „já mám jiné zájmy.“ Na což bezprostředně navazuje vzkaz Západu: „Buduji mír, miluji mír, ale válčit umím lépe než kdo jiný,“ prohlašuje okupant, a na scéně už jsou zase oblíbené tanky, tentokrát přibude i nějaké to hi-tech. „S úctou, ruský okupant.“ A sdělení je odesláno na adresu obama@whitehouse.gov.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.