Pila jsem čaj s Usámou, vypráví žena na novém webu NATO

Mise v Afghánistánu

Pila jsem čaj s Usámou, vypráví žena na novém webu NATO 5
Svět
Echo24
Sdílet:

Na začátku devadesátých let za Nancy Dupreeovou přišel v Péšávaru plachý mladý muž a požádal ji o pomoc. Potřeboval získat dovozní licenci na těžkou stavební techniku a ona, coby žena amerického diplomata, měla určitý vliv na pákistánské úřady. Přesto nemohla nic dělat, mladíkovi nabídla proto alespoň čaj, ten jí zdvořile poděkoval a odešel. O deset let později byl tento muž známý jako Usáma bin Ládin, jeden z nejhorších teroristů historie.

Životní příběh Nancy Dupreeové spolu s vyprávěním amerického vojáka, afghánské podnikatelky, hudebního skladatele, tamní televizní hvězdy a příslušníka vládního komanda lze nalézt na nových webových stránkách Return to Hope, které NATO zřídilo v souvislosti s končící misí v Afghánistánu.

NATO se snaží skrze svůj web ukázat světu Afghánistán jako zemi, která se po několika dekádách válek a nestability znovu staví na nohy a směřuje k demokracii. Stránky, která vytvořilo holandské studio Boondoggle, jsou také nominovány na ceny Awwwards, které se udílí talentovaným designérům a kreativcům ve světě internetu.

Web je kromě příběhů lidí, kterých se mise NATO v Afghánistánu nějakým způsobem dotkla, plný snímků vojáků i z afghánského života a videí, ve kterých státníci z celého světa misi bilancují. Stránky také boj mezinárodních jednotek proti hnutí Tálibán a organizaci al-Káida shrnují od jeho nejzazšího počátku, od samotného důvodu mise, tedy od teroristických útoků 11. září 2001 na americké cíle, při kterých zemřelo téměř 3000 lidí.

Čtěte také: S prvním padlým vojákem z Afghánistánu se rozloučily stovky lidí

Mise ISAF v Afghánistánu byla nejdelší a jednou z největších vojenských operací v dějinách NATO. Bylo to poprvé, co organizace využila doložku o kolektivní obraně. Byla ustavena Radou bezpečnosti Organizace spojených národů 20. prosince 2001. Zůčastnilo se jí okolo 130 tisíc vojáků z 50 zemí světa. Kromě NATO se do rozsáhlé a dlouhodobé pomoci Afghánistánu zapojily i další mezinárodní organizace, bezpočet humanitárních pracovníků i neziskových organizací. 

Čtěte také: Českou ambasádu v Kábulu evakuovali. Hrozil útok teroristů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Kam s ruským hokejovým nároďákem?

KOMENTÁŘ

Třebaže hokejové mistrovství světa oficiálně skončilo před týdnem všeobecně známým výsledkem, vlastně jsme v turnaji pořád zabředlí až po uši a ukazuje se, jak ...

00:07