1 Charita kontroverzní kapely

Ortel pomáhal dětem s rakovinou. Nadace se nyní odvrací

NOVÉ

Témata: , , ,

Kapela kontroverzního zpěváka Tomáše Ortela podpořila během svého koncertního turné nadaci Dobrý anděl, která skrze dárce pomáhá rodinám s rakovinou. Charitativní organizace tak získala peníze od desítek fanoušků. Po kritice však spolupráci s hudebníkem s neonacistickou minulostí ukončila.

„Nesoudíme, kdo je dárce. Vážíme si každého, kdo chce pomáhat. Zaznamenali jsme ale negativní reakce na sociálních sítích i v mailu. Nejenom v rámci Česka, ale i na Slovensku. Naším úkolem je chránit značku, nejdůležitější je pro nás důvěra. Nakonec nám bylo také řečeno, že bychom mohli přijít o licenci,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí nadace Dobrý anděl Markéta Křížová.

Skupina Ortel nadaci oslovila před dvěma lety, ta jim poskytla logo pro internetové použití „Projekt se jim zalíbil i to, jak funguje. Přišli proto s myšlenkou, že fanoušky vyzvou, ať se stanou ‚dobrými anděli‘, a ti skutečně zareagovali,“ popsala dále Křížová. Charita prý získala díky kapele desítky nových dárců.

Nakonec si ale lidé na spolupráci s kontroverzní kapelou, jejíž písně jsou často označovány za xenofobní a nenávistné, začali stěžovat. Výtky posléze přišly i od vedení společnosti. „Tím, že se kapela Ortel umístila na Slavíkovi, začalo se to více řešit. Poprosili jsme ji proto, aby nás přestali komunikovat,“ dodala mluvčí nadace s tím, že první výzvu odeslali hudebníkům na začátku roku, druhou v březnu.

Tomáš Ortel se od ‚sporu‘ distancuje

Proti ukončení spolupráce skupiny s nadací se ohradil protiuprchlický web stop-multikulti.cz, podle kterého za to mohou „multikulturní aktivisté“. „Multikutlurní fanatici jsou tak schopni zamezit nemocným dětem a rodinám přístup k pomoci od ostatních lidí jen proto, aby ‚něco udělali proti Ortelu‘. Tak to chodí ve světě, kde je multikulturalismus ještě součástí společnosti,“ píše se na stop-multikulti.cz.

Příspěvek, který současně na svém Facebooku sdílel produkční kapely Libor Šíba, obsahuje také oficiální vyjádření nadace adresované právě Šíbovi. To, zda je právě produkční autorem textu, však není jasné. Sám Šíba na dotazy deníku ECHO24.cz nereagoval.

 
Zveřejnil(a) Libor Šíba dne  15. březen 2016

Sám bronzový slavík Tomáš Ortel, jehož kapela se v letošním ročníku divácké soutěže umístila ještě o příčku výše, se od „sporu Šíby s nadací“ distancoval. „My jsme pouze pozvanou kapelou, jde to mimo nás. Nejsme ti, kteří něco organizují. Organizátorem Megakoncertů je pan Šíba, který snad posílal nadaci příspěvky dlouhodobě,“ řekl deníku ECHO24.cz Tomáš Ortel s tím, že v rámci tzv. Megakoncertů jeho kapela vystoupila loni jen jednou, letos zahraje až na šesti místech.

Odmítavý postoj charitativní organizace není však po chuti ani příznivcům skupiny Ortel, kteří ji za to teď také kritizují. „Jsem rád, že jsem nikdy nepodporoval lidi a organizace, které si neumí stát za svými názory!!!! A tato je jedna z nich, když odmítla peněžní pomoc od návštěvníků koncertů kapely Ortel. Pomoc, která mohla být rozdělena mezi další nemocné děti a další potřebné,“ napsal na facebookovou stránku nadace jeden z uživatelů.

Nadace Dobrý anděl pomáhá rodinám s dětmi, které se v důsledku onemocnění rakovinou nebo jinou závažnou nemocí dostanou do finančních obtíží. Před čtyřmi lety ji založili podnikatelé Petr Sýkora a Jan Černý, mezi spoluzakladatele patří také slovenský prezident a podnikatel Andrej Kiska. Od svého vzniku charita přerozdělila asi 240 milionů korun od zhruba padesáti tisíců dárců.

Čtěte také: Karla Kryla dřív také nemuseli. Starosta pozval Ortel na koncert

Hraje u vás Ortel? Na Kollera zapomeňte

Ortel v přímém přenosu nevadí, rozhodla televizní rada


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.