1 Arcibiskupství mlčí

Cenzuruje Katolický týdeník Duku? Text o islámu se nevešel

NOVÉ

Témata: , ,

Katolický týdeník podle kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky nenašel v žádném z budoucích čísel prostor pro jeho text o islámu a situaci v Evropě po vraždě francouzského kněze. Proto ho uveřejnil na serveru Parlamentní listy a posléze na svém blogu. Šéfredaktorka listu Kateřina Koubová ale nařčení z cenzury odmítla. Jednalo se prý jen o nedorozumění. Tiskový odbor Arcibiskupství pražského věc komentovat nechtěl.

„Odmítám spekulace o cenzuře pana kardinála. Dominik Duka má prostor v takřka v každém druhém vydání týdeníku a pokud si to bude přát, bude to tak i dále,“ uvedla pro deník ECHO24.cz Koubová, podle které se jednalo pouze o nedorozumění. „Oddělení vnějších vztahů Arcibiskupství pražského nabídlo článek týdeníku v době, kdy nejbližší číslo bylo víceméně připravené do tisku,“ zdůvodnila Koubová, proč text v nejbližším čísle nevyšel.

Kardinál Duka si na neotištění stěžoval v dovětku pod svým blogem. „Text byl původně napsán se záměrem uveřejnění v Katolickém týdeníku. Žel se do nadcházejícího, ani do žádného z plánovaných čísel nevešel,“ napsal kardinál. Text proto publikoval nejdříve na serveru Parlamentní listy a poté ho i s dovětkem zveřejnil na blogu. K stížnosti na neotištění textu doplnil ještě, že „další úvahu nad tím ponechá laskavému posouzení čtenáře“.

Podle Koubové ale Katolický týdeník nechtěl text otisknout pouze v následujícím čísle, o žádném dalším čísle se prý nehovořilo. „ O tom, že by článek nebylo možné publikovat příště nepadlo ani slovo,“ dodala Koubová. Koubová už dříve pro Novinky uvedla, že se jednalo o chybu v komunikaci mezi týdeníkem a odborem vnějších vztahů Arcibiskupství pražského. To nicméně celou věc nechtělo komentovat. Tiskový mluvčí uvedl, že v této věci je nutné se obrátit na vedoucího odboru. Ten se k věci odmítl k celé situaci kolem textu vyjádřit.

Duka textem reaguje na vraždu francouzského kněze Jacquesa Hamela a klade si otázku, zda je islám nebezpečné náboženství, které ohrožuje křesťanskou Evropu a rozděluje české katolíky. V textu napsal, že vražda Hamela je „mementem všem, kdo se snažili předchozí dění bagatelizovat, přisuzovat jen duševně nemocným lidem či lidem frustrovaným“.

Co Duka přesně napsal? Čtěte zde: Duka: Mlčet či lhát? Civilizační sebevražda. Islám má násilné tendence

Mezi islámem a islamismem není rozdíl, vzkazuje pražské arcibiskupství


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.