Cenzuruje Katolický týdeník Duku? Text o islámu se nevešel

Arcibiskupství mlčí

Cenzuruje Katolický týdeník Duku? Text o islámu se nevešelNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Katolický týdeník podle kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky nenašel v žádném z budoucích čísel prostor pro jeho text o islámu a situaci v Evropě po vraždě francouzského kněze. Proto ho uveřejnil na serveru Parlamentní listy a posléze na svém blogu. Šéfredaktorka listu Kateřina Koubová ale nařčení z cenzury odmítla. Jednalo se prý jen o nedorozumění. Tiskový odbor Arcibiskupství pražského věc komentovat nechtěl.

„Odmítám spekulace o cenzuře pana kardinála. Dominik Duka má prostor v takřka v každém druhém vydání týdeníku a pokud si to bude přát, bude to tak i dále,“ uvedla pro deník ECHO24.cz Koubová, podle které se jednalo pouze o nedorozumění. „Oddělení vnějších vztahů Arcibiskupství pražského nabídlo článek týdeníku v době, kdy nejbližší číslo bylo víceméně připravené do tisku,“ zdůvodnila Koubová, proč text v nejbližším čísle nevyšel.

Kardinál Duka si na neotištění stěžoval v dovětku pod svým blogem. „Text byl původně napsán se záměrem uveřejnění v Katolickém týdeníku. Žel se do nadcházejícího, ani do žádného z plánovaných čísel nevešel,“ napsal kardinál. Text proto publikoval nejdříve na serveru Parlamentní listy a poté ho i s dovětkem zveřejnil na blogu. K stížnosti na neotištění textu doplnil ještě, že „další úvahu nad tím ponechá laskavému posouzení čtenáře“.

Podle Koubové ale Katolický týdeník nechtěl text otisknout pouze v následujícím čísle, o žádném dalším čísle se prý nehovořilo. „ O tom, že by článek nebylo možné publikovat příště nepadlo ani slovo,“ dodala Koubová. Koubová už dříve pro Novinky uvedla, že se jednalo o chybu v komunikaci mezi týdeníkem a odborem vnějších vztahů Arcibiskupství pražského. To nicméně celou věc nechtělo komentovat. Tiskový mluvčí uvedl, že v této věci je nutné se obrátit na vedoucího odboru. Ten se k věci odmítl k celé situaci kolem textu vyjádřit.

Duka textem reaguje na vraždu francouzského kněze Jacquesa Hamela a klade si otázku, zda je islám nebezpečné náboženství, které ohrožuje křesťanskou Evropu a rozděluje české katolíky. V textu napsal, že vražda Hamela je „mementem všem, kdo se snažili předchozí dění bagatelizovat, přisuzovat jen duševně nemocným lidem či lidem frustrovaným“.

Co Duka přesně napsal? Čtěte zde: Duka: Mlčet či lhát? Civilizační sebevražda. Islám má násilné tendence

Mezi islámem a islamismem není rozdíl, vzkazuje pražské arcibiskupství