Smrt nejslavnějšího medvěda vyřešena. Knuta zabila lidská nemoc
Zvířecí celebrita
Vědci přišli po více jak čtyřech letech, které uplynuly od nečekané smrti oblíbeného ledního medvěda Knuta, s vysvětlením a příčinou jeho skonu. Knut z berlínské ZOO trpěl autoimunitním onemocněním, které obvykle postihuje lidi, píše The Guardian.
Knut byl doslova zvířecí celebritou, několikrát se dokonce objevil na obálkách světových časopisů. Narodil se v prosinci 2006, ovšem ihned po narození čelil odmítnutí ze strany své matky, přičemž jeho bratr-dvojče dva dny po narození zemřelo. Knut však s pomocí oddaných ošetřovatelů přežil. Thomas Doerflein dokonce kempoval přímo u medvědova výběhu, aby jej každé dvě hodiny mohl nakrmit.
V březnu 2011 však byli šokovaní návštěvníci ZOO svědky Knutova skonání. Knut se několikrát otočil kolem dokola a pak bezvládně spadl do vody. Provedená pitva ukázala pouze to, že Knut trpěl buď encefalitidou, nebo otokem mozku. Přesná příčina smrti však určena nebyla.
Nedávno se však k případu vrátil Haradl Prüss, výzkumník z Německého centra pro neurodegenerativní nemoci v Berlíně. Přečetl si pitevní zprávu a všiml si podobností mezi ledním medvědem a lidskými pacienty trpícími autoimunitními onemocněními, které způsobují otok mozku.
Prüss vypozoroval, že protilátky v Knutově těle byly podobné těm u lidí. Oslovil proto Alexe Greenwooda, odborníka na nemoci divokých zvířat, a spolu se pustili do bádání. Své výsledky pak zveřejnili v magazínu Scientific Reports. Popsali tam také, jaký postup pro zjištění příčiny smrti Knuta použili.
Knut je první zvíře diagnostikované s autoimunitním onemocněním. Nemoc způsobuje, že protilátky, které běžně brání tělo před viry, se v obrací proti tělu samotnému a napadají jeho buňky. Protilátky ledního medvěda tedy zaútočily na jeho nervové buňky v mozku, které jsou důležité pro paměť a poznání. To vyvolalo záchvat, který vedl k utonutí v bazénu. Lidé, u kterých je tato nemoc diagnostikována, jsou přitom léčeni steroidy.