Policie pročesává po nocích les. Už odstřelila čtrnáct prasat
ČERNÁ ZVĚŘ
Policejní střelci ulovili za první turnus od pondělka do čtvrtka u Rádla na Jablonecku 14 divokých prasat. První fáze akce, která má eliminovat černou zvěř a zabránit šíření afrického moru prasat, tak podle nich byla úspěšná. Na základě analýzy dosavadních výsledků a aktuální situace začne v pondělí 11. listopadu druhý turnus, uvedla na webu Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Lovit se bude opět ve třech nočních směnách a v obdobných lokalitách.
Policejní střelci podle mluvčí strávili na postech za tři dny 24 hodin a dokázali odlovit 14 divokých prasat, ve dvou případech měli zvířata na mušce, ale kvůli bezpečnosti nemohli vystřelit. "První turnus nasazení policejních střelců zahrnoval nejen samotný odlov, ale také rekognoskace terénu či vytipování bezpečných postů pro policejní střelce," doplnila mluvčí Rubášová.
Podle průzkumu, který lovu předcházel, může být v oblasti až 200 divokých prasat, řekl při zahájení akce ředitel pořádkové policie Petr Koutný. Policie nasadila 18 odstřelovačů, lovy jsou plánované vždy večer a v noci do 12. prosince. V té době je do oblasti vstup zakázán, upozorňují na to cedule, sms zprávy a desítky policistů.
Ulovené kusy převezli pracovníci krajské veterinární správy k dalšímu odbornému zpracování a likvidaci v souladu s platnými veterinárními předpisy. U všech ulovených divočáků se prověřuje v laboratoři, zda nejsou nakaženi africkým morem prasat. "Výsledky zatím nejsou," řekl zastupující mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Za poslední dva roky ve vymezených pásmech v kraji myslivci ulovili 6490 divokých prasat a dalších 333 našli uhynulých, pozitivních na mor bylo zhruba 1,2 procenta z nich.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Kolem místa nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem něj nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy, aktuálně platí na 52 procentech území kraje. Akce má zabránit zavlečení infekce do komerčních chovů prasat domácích.
První případ nákazy potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Letos se podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nákaza šíří do dalších okresů Libereckého kraje, opakovaně se proto rozšiřovala i ochranná pásma. "Do domácích chovů se zatím nákaza nedostala," dodal Semerád.
Policejní odstřelovači pomohli s likvidací afrického moru prasat už v letech 2017 a 2018 na Zlínsku, kde tehdy ulovili 145 zvířat.