Babišova personalistika: Jste schopný, ale nekompatibilní. Končíte!

Babišovy výměny

Babišova personalistika: Jste schopný, ale nekompatibilní. Končíte!NOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Profesionální státní správa. Výběr lidí na základě jejich zkušeností a odbornosti. Takovou vizi fungování státu se veřejnosti snaží vnuknout Sobotkova vláda. Panování Andreje Babiše (ANO) na ministerstvu financí ale ukazuje, že jde o iluzi. Příkladem je výměna šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. František Dittrich sice prošel výběrovým řízením, po čtyřech měsících se ale ukázal být nekompatibilním. A musel vyklidit post přímo vybrané nástupkyni.

Byla to vzorná ukázka toho, jak má vypadat výběr vrcholných úředníků. Ministerstvo financí při hledání nového ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) loni vyhlásilo výběrové řízení. Přihlásilo se 21 kandidátů, tři nejvhodnější komise poslala přímo za ministrem financí. A ministr Babiš následně jmenoval k 1. říjnu novým šéfem ÚZSVM Františka Dittricha, který předtím vedl pozemkový úřad v Královéhradeckém kraji.

„Paní Arajmu je naprosto neschopný manažer. Neumí řídit lidi. Utíkali od ní ti nejlepší lidé, kteří na úřadě byli.“

Jenže od nástupu nového ředitele neuplynuly ani čtyři měsíce a ministerstvo hlásí Dittrichovo odvolání. A také to, že na jeho místo přichází Kateřina Arajmu, která naposledy řídila pražskou pobočku úřadu a má obecně ve vedoucích funkcích dlouholetou zkušenost. Babišův resort v tu chvíli ale zamlčí zajímavou podrobnost. Dittrich pár dní předtím Arajmu z místa pražské šéfky odvolal.

Náměstek Závodský žádného odpadlíka nelituje

„Paní Arajmu je naprosto neschopný manažer. Neumí řídit lidi. Utíkali od ní ti nejlepší lidé, kteří na úřadě byli. Nedokázali s ní pracovat,“ zdůvodnil svůj Dittrich svůj krok pro deník ECHO24.cz. Jenže vyhozená ředitelka rychle našla zastání u Babišova náměstka Ondřeje Závodského, který sám ÚZSVM několik měsíců řídil. „Nenašel jsem jediného člověka, který by za účinkování paní Arajmu z územního pracoviště Praha odešel a kterého by mi bylo líto,“ zmínil Závodský.

„Paní ředitelka Arajmu v souladu s mým pokynem to prošetřila až do té míry, že to předala škodní komisi s podezřením na vinu konkrétních zaměstnanců tak, aby náhradu škody uhradili.“

Babišův náměstek si prošel důvody, které Dittricha k odvolání jeho podřízené vedly. A neztotožnil se s nimi. „Mělo jít o její údajnou nepřiměřenou ráznost při řešení některých věcí. Když jsme šli skutečně do hloubky, jednalo se o to, že ještě za mě vznikl úkol prošetřit některé vzniklé škody úřadu. To jsem zadal loni v létě,“ uvedl Závodský a dodal: „Paní ředitelka Arajmu v souladu s mým pokynem to prošetřila až do té míry, že to předala škodní komisi s podezřením na vinu konkrétních zaměstnanců tak, aby náhradu škody uhradili. Je to krok, se kterým se absolutně ztotožňuji. Jestliže tu nebude vyvozována osobní odpovědnost, tak se nikam nehneme.“

Výběrové řízení nekompatibilitu prý neodhalilo

Jenže Dittrichův přístup k Arajmu ještě nevysvětluje, proč sám musel přijít o místo. „Můžeme si říct, že bychom to mohli ještě pár měsíců zkoušet. Ale bylo nám s panem ministrem zřejmé, že to zkoušet dál nemá cenu,“ zmínil Babišův náměstek na adresu vyhazovu šéfa majetkového úřadu. „Prostě proto, že tady vznikla určitá nekompatibilita. Nemá cenu, abych já na ministerstvu financí s příslušným odborem chystal legislativní změny týkající se majetku státu a pan Dittrich chystal jiné legislativní změny, které jdou přímo proti tomuto záměru. Jestli jsme nekompatibilní a neinformujeme se v takto zásadních věcech, tak spolupráce možná není,“ pokračoval.

Čtěte také: 'Vetřelci musí pryč.' Babiš odvolal šéfa, který vyhodil squattery

Termíny jako kompatibilita a nekompatibilita jsou důvěrně známé všem příznivcům IT. Šel by s nimi možná ještě vysvětlit přístup k manažerům v soukromém byznysu. Ale těžko obstojí při proklamacích o profesionalitě státní správy, kterou má posílit právě novinka v podobě služebního zákona. Závodský sám připouští, že požadavek na „kompatibilitu“ nebyl součástí výběrového řízení. „Nekompatibilita vznikla během výkonu dané funkce,“ míní.

Babiš, squatteři a (ne)lpění na zákonech

Test kompatibility selhal tedy u různého pohledu na legislativu a lidské kvality Kateřiny Arajmu. A zřejmě ještě v jedné poměrně medializované kauze. Využití budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově, kde si v opuštěné budově skupina aktivistů zřídila vlastní sociální centrum Klinika. Dittrich měl squattery za vetřelce, kteří nemají v budově, co dělat a nechal je vyhnat policií.

„V celém procesu jsem zastával názor, že zákony tohoto státu se musejí dodržovat. Není možné, aby v domě, který v tuto chvíli není uzpůsobený k bydlení, provozovala činnost nějaká skupina lidí. Zvala si tam veřejnost, pořádala tam mejdany a různé kulturní akce. Kdyby se totiž někomu z těch lidí něco stalo, může za to majitel budovy. Tedy ÚZSVM,“ vysvětlil odvolený ředitel pro ECHO24.cz.

Aktuální poměry na ÚZSVM jsou napjaté. Dittrich není jediný, kdo nově jmenovanou šéfku nesnáší. Buňku odporu vede náměstek tohoto úřadu Petr Urbánek.

Jenže aktivisté obeslali ministerstva s prosbou o pomoc. A Babiš jejich volání vyslyšel a přijel se na místo podívat. Hnutí ANO následně na svém Facebooku vylíčilo, jak se jeho šéf cítí mladý duchem a zaujaly ho nápady, jak dům alternativně využít. Naopak se mu příčilo chování úředníků, kteří by pořád jenom trvali na zákonech a vyhláškách a tvrdili, že něco zkrátka nejde.

Dittrich byl na stejné akci jako zástupce ÚZSVM. A byl to on, kdo striktně trval na tom, že se zákony musí dodržovat. „Pokud naše demokracie má k něčemu vypadat, měl by se takto chovat každý,“ míní Dittrich.

Čtěte také: Babiš si naklonil squattery. Byl by dobrý premiér, tvrdilo ANO

Závodský v tomto případě stojí rozkročený. „Bylo to protiprávní jednání a je zcela správně tady vymáhat právo,“ schvaluje úvodní vytlačení aktivistů. Zároveň ale dodává: „Otázka je, co dál s objektem. Tady se samozřejmě názory mohou lišit.“ Ale podle něj prý Klinika důvodem pro odvolání Dittricha nebyla.

„Časté personální změny destabilizují státní správu a brání jejímu lepšímu výkonu. Andrej Babiš mnoho slibuje, ale v praxi toho jen velmi málo dokáže.“

Aktuální poměry na ÚZSVM jsou napjaté. Dittrich není jediný, kdo nově jmenovanou šéfku nesnáší. Buňku odporu vede náměstek tohoto úřadu Petr Urbánek. Byl to, kdo původně přišel s myšlenkou, že pokud má úřad v Praze nějak dál fungovat, musí Arajmu ve funkci skončit. „Obáváme se, na základě našich osobních a letitých zkušeností, že působení paní Arajmu povede k destrukci a destabilizaci ÚZSVM, ne-li přímo k jeho likvidaci,“ napsal například v dopise Babišovi, který je podepsaný jako „zaměstnanci ÚZSVM“.

„Písemné přípisy pana Urbánka rozhodně úřadu neprospívají. V posledních měsících jsme ztratili řadu času, kdy jsme se měli připravovat na změnu zákona o majetku státu. Je potřeba rychle se vrátit k práci, která by pod vedením paní ředitelky Arajmu přispěla k racionálnímu řešení nastalých problémů,“ tvrdí Závodský.

Babiš personalistiku nezvládá, kritizuje opozice

Mimochodem, ještě jedna podrobnost k nově vybrané šéfce. „Jmenování neproběhlo na základě výběrového řízení. Výběrové řízení vyhlašujeme v momentě, kdy tu nemáme vhodného kandidáta. V případě paní ředitelky Arajmu, jak jsem ji během svého působení na ÚZSVM poznal, se domnívám, že je to absolutně vhodný člověk,“ připojil náměstek ministra financí.

Problémy na úřadu, který spadá pod Babišův resort, jsou každopádně živnou půdou pro opoziční kritiku. „V personální politice se Andreji Babišovi příliš nedaří. Ukazuje to výběr ministrů, jednoho už musel sám vyměnit, nebo výběr ředitele hotelu Thermal, který se mu povedl až napotřetí. Toto je až další případ,“ zmínil například předseda ODS Petr Fiala. „Nejde ale jen o nedůvěryhodnost ministra Babiše jako „politického manažera“. Časté personální změny destabilizují státní správu a brání jejímu lepšímu výkonu. Andrej Babiš mnoho slibuje, ale v praxi toho jen velmi málo dokáže,“ dodal Fiala.

Sdílet:

Hlavní zprávy