‚Uprchlíci znásilnili dvě holčičky.‘ Autorovi hoaxu hrozí vězení

DALŠÍ POPLAŠNÁ ZPRÁVA

‚Uprchlíci znásilnili dvě holčičky.‘ Autorovi hoaxu hrozí vězeníNOVÉ
Uprchlická krize. Foto: Foto: Reuters
1
Domov

vb Echo24

Na sociálních sítích se v posledních dnech začala šířit další šokující zpráva spojená s uprchlíky. Podle ní měli migranti znásilnit dvě dívky a přepadnout čerpací stanici v pohraničním Kostelci nad Orlicí, přičemž policie prý zakázala o obou případech mluvit. Policisté se ale proti zprávě ostře ohradili a upozornili, že jejímu autorovi teď hrozí trestní stíhání.

„Pozor, v Kostelci nad Orlicí jsou tajně ubytovaní uprchlíci, kteří mají volný pohyb. Již znásilnili 2 malé holčičky, ty jsou teď na psychiatrii. Televize vše natočila, ale nesmí to odvysílat, policie zakázala všem o tom mluvit,“ píše se v příspěvku, který v posledních dnech koluje na sociálních sítích.

Migranti se měli znásilnění dvou dívek dopustit v pohraničním Kostelci nad Orlicí, kde ministerstvo vnitra provozuje Pobytové středisko pro cizince. Kromě znásilnění zde měli uprchlíci v nedávné době zřejmě i zavraždit jednoho místního občana. „V Kostelci se také našel podříznutý chlap v kontejneru,“ píše se ve zprávě bez dalších podrobností.

Při dalším incidentu pak měli běženci „přepadnout a zmlátit pumpařku“ na místní benzinové stanici. Útočníka prý museli zpacifikovat místní lidé, kteří ho následně museli tři čtvrtě hodiny držet na zemi než na místo dojela policie.

Přátelé až si to přečtěte … Tak mě řekněte, jestli je to možné, nebo si myslíte,že jsem se nechal opět unést ??…

Zveřejnil(a) Jirka Černohorský dne 4. leden 2016

Policisté z krajského ředitelství v Hradci Králové však obsah zprávy, kterou na Facebooku sdílely desítky lidí, jasně odmítli. Podle nich totiž nedošlo ani ke znásilnění dvou malých dívek a ani k nálezu „mrtvého chlapa v kontejneru“. V okolí Kostelce prý sice došlo k přepadení benzinové stanice, ale vše se seběhlo trochu jinak než jak tvrdí zatím neznámý autor poplašné zprávy.

„Policisté byli na místě události za necelé 3 minuty od oznámení, což je údaj doložitelný výpisy telefonických hovorů, a pachatele výtržnosti zadrželi a obvinili. Autor dezinformace ale šíří zprávu, ve které uvádí, že policisté přijeli na místo události až za 45 minut, což je pro nás nepochopitelná lež,“ uvedla vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie v Hradci Králové Ivana Ježková.

Ježková zároveň upozornila, že v případu, který se stal už loni na konci listopadu, nefiguroval v roli útočníka uprchlík, ale podnapilý 44letý Ukrajinec. Ten na čerpací stanici udeřil muže a ženu, způsobil škodu 140 korun a za přečin výtržnictví mu teď hrozí až dvouletý nepodmíněný trest.

‚V Turnově žije na tajňáka 50 běženců‘

Úřady zároveň upozorňují, že v žádném případě nevyhledávají pro uprchlíky utajené ubytování jak tvrdil autor falešné zprávy a několik dalších lidí, kteří jí sdíleli. Jedna žena například vyjádřila domnění, že v „Turnově je jich prý natajňáka 50“.

„Ministerstvo vnitra respektive Správa uprchlických zařízení MV nezřizuje žádná utajená střediska. Žadatelé o mezinárodní ochranu jsou ubytováváni pouze ve stávajících zařízeních. Žadatelé, kteří byli propuštěni po absolvování zdravotních prohlídek a celé vstupní procedury včetně identifikace z přijímacích středisek, mohou požádat o ubytování v soukromí na vlastní náklady mimo pobytová střediska,“ řekla serveru ECHO24.cz Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Ve zprávě, která koluje na Facebooku zároveň stojí, že policie uvalila na všechny údajné zločiny migrantů v okolí Kostelce informační embargo. I tuto informaci však mluvčí královéhradeckých policistů Ježková rázně popřela.

„Na sociální síti se objevilo i sdělení, že Policie ČR na některé události vyhlašuje „embargo“ a médiím zakazuje o nich informovat. Opak je však pravdou. Policie ČR proaktivním přístupem pravidelně veřejnost informuje o bezpečnostní situaci ve všech regionech, tedy i v Kostelci nad Orlicí,“ uvedla Ježková v úterní tiskové zprávě.

Více zločinů spáchají Češi

Kromě toho upozornila také na to, že cizinci se na trestné činnosti v regionu podílí jen nepatrně a činy, kterých se dopouští, mají rozhodně daleko ke znásilňování a vraždám.

„V roce 2015 spáchali cizinci v Kostelci nad Orlicí z celkového počtu 273 pouze 6 trestných činů, z nichž nejzávažnější je již zmiňované výtržnictví na čerpací stanici z 30. listopadu. Dva trestné činy byly maření výkonu úředního rozhodnutí, ve dvou případech se jednalo o drobné majetkové delikty a posledním trestným činem bylo ublížení na zdraví, kdy podezřelým je občan Ruska a poškozeným státní příslušník Ukrajiny,“ uvedla Ježková.

Spíše než migrantů by se teď proto autor zprávy podle ní měl bát spíše orgánů činných v trestním řízení. „Rychnovští kriminalisté v současné době šetří, kdo a proč tyto lživé informace naplňující znaky šíření poplašné zprávy zveřejňuje a dále šíří,“ uvedla. Zároveň ocitovala znění paragrafu 357 trestního zákona, který říká, že za šíření poplašné zprávy hrozí až dvouleté vězení.

V Kostelci nad Orlicí funguje jedno ze dvou Pobytových středisek ministerstva vnitra. Pobytové středisko slouží k ubytování žadatelů, kteří prošli předepsanými vstupními procedurami v Přijímacím středisku (PřS), a to po dobu řízení ve věci jejich žádostí o mezinárodní ochranu. Žadatelé mohou svobodně střediska opouštět nebo využít možnosti pobytu v soukromí. Poskytované služby jsou obdobné jako v PřS. Důraz je kladen na sociální práci doplněnou o volnočasové aktivity. Jsou zde k dispozici dětská centra, výtvarné dílny, knihovny, čajovny, hřiště, sportovní vybavení a klienti se mohou účastnit různých kulturních akcí a výletů. Začátkem roku zde pobývalo 140 klientů, ponejvíce z Ukrjainy, Sýrie, Etiopie a dalších států.

Čtěte také: ‚Uprchlíci mi zbili dítě.‘ Brutální hoaxy se šíří i na Slovensku

Obec v pohraničí se vzbouřila a ministerstvu dál nevěří