Obec v pohraničí se vzbouřila a ministerstvu dál nevěří

Uprchlická krize

Obec v pohraničí se vzbouřila a ministerstvu dál nevěříNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přestože ministerstvo vnitra otevření střediska pro uprchlíky v Králíkách na Orlickoústecku po kritice obyvatel pozastavilo, ve městě to i nadále vře. Lidé nevědí, na čem jsou a požadují referendum. Vedení radnice se rozhodlo uspořádat alespoň anketu, ve které mohou místní vyjádřit svůj názor. Jak ale připomíná starostka Králík Jana Ponocná (Naše město), pokud bude chtít resort uprchlické centrum otevřít, nikoho se ptát nebude.

„Pro anketu jsme se rozhodli, protože se dá uspořádat rychleji a je levnější. Proběhne na konci ledna. Stejně jako referendum má ale pouze deklarativní funkci. My nezmůžeme vůbec nic. Budova patří státu, když se rozhodne v ní zřídit uprchlické centrum, udělá to. Anketa neanketa,“ řekla deníku ECHO24.cz starostka Králík Ponocná.

„Atmosféra ve městě není pěkná, dokážete si asi představit, jaké jsme měli Vánoce. Lidé se bojí a já je chápu. Potřebujeme rozhodnutí, takhle nevíme, na čem jsme. Ministerstvo neřeklo nic konkrétního – k plánu se může vrátit za dva roky, nebo klidně za dva měsíce,“ uvedla dále starostka s tím, že ve městě vznikly dvě iniciativy – „Ne azylovému domu v Králíkách“ a „Výzva proti šíření nenávisti na Králicku“.

Ani jedna z jmenovaných iniciativ si uprchlíky v Králíkách podle starostky nepřeje. První, která má podle organizátorů podporu zhruba dvou tisícovek lidí, ale zvolila o něco ostřejší rétoriku. „Naše malé městečko je pro jakoukoliv integraci těchto migrantů zcela nevhodné. Azylový dům má být 100 metrů od základní školy a 300 metrů od centra,“ uvedl serveru ECHO24.cz jeden z organizátorů Jan Nový.

„Obáváme se o svoji bezpečnost. Pokud bude ČR tyto migranty přijímat, jelikož mají úplně jinou kulturu a hlavně mentalitu neslučitelnou s morálními zásadami naší společnosti,“ dodal Nový. „Já osobně se přikláním k té druhé iniciativě. Centrum pro uprchlíky ve městě nechce většina lidí, je ale potřeba spolu normálně komunikovat,“ doplnila starostka Ponocná.

Králíky budou sloužit jako ‚rezerva‘

Ministerstvo vnitra plánuje budovu v Králíkách využít jako pobytové středisko určené pro žadatele o mezinárodní ochranu, které má sloužit jako „rezervní zařízení“ v případě potřeby. „Otevření pobytového střediska v obci Králíky v Pardubickém kraji jsme odložili. V tuto chvíli zvažujeme všechny možné varianty. Po jejich vyhodnocení budeme informovat nejdříve představitele samosprávy a následně i veřejnost,“ sdělila serveru ECHO24.cz Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Kapacity dalších zařízení pro uprchlíky jsou podle Malé ale zatím dostačující. „Kapacita přijímacích středisek je cca 250 míst a k dnešními dni jsou obsazena cca z 20 % a kapacita pobytových středisek je cca 360 míst, k dnešnímu dni jsou obsazena cca z 45 %,“ dodala Malá s tím, že v tuzemsku fungují dvě přijímací střediska (Zastávka u Brna, Praha – Ruzyně), dvě pobytová střediska (Kostelec nad Orlicí, Havířov) a čtyři integrační azylová střediska.

Budova, kterou vlastní ministerstvo školství, původně sloužila jako výchovný ústav, dětský domov se školou a školní jídelnou. Loni v březnu se pokusili dva z chovanců o útěk, jeden z mladíků přitom pobodal vychovatele šroubovákem, druhou vychovatelku pak zkopali. Z následných kontrol vyšlo podle ministerstva, inspekce i ombudsmanky Anny Šabatové najevo, že tamní prostředí bylo už delší dobu problematické a s chovanci se špatně zacházelo.

Náklady na provoz zařízení byly navíc vysoké a jeho kapacita dlouhodobě nenaplněná. Ústav byl proto postupně utlumen a ministerstvo nabídlo budovu k využití jiným resortům. Zájem o ni projevilo i město, stát ale nabídku na odkup nepřijal.

Čtěte také: Bavorská CSU chce nařídit migrantům: Povinně se integrujte

‚Uprchlíci jsou invazivní armáda!‘ Sobotkovi hackli Twitter

Bavorsko školí uprchlíky: ‚salám alejkum‘ je jako ‚pozdrav Pánbůh‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články