‚Uprchlíci mi zbili dítě.‘ Brutální hoaxy se šíří i na Slovensku

PROTIMIGRANTSKÉ VÝMYSLY

‚Uprchlíci mi zbili dítě.‘ Brutální hoaxy se šíří i na SlovenskuNOVÉ 1
Svět

Oliver Jahn

Své vlastní smyšlené historky o imigrantech mají i na sousedním Slovensku. V posledních dnech se začal šířit hrůzně vyhlížející hoax, který se tvářil jako autentická výpověď jedné z rodin v obci Gabčíkovo, kde je mimo jiné detenční zařízení. Emotivní výpověď popisovala, jak se uprchlíci dostali ven z tábora a surově zbili jejich syna pomocí jízdního kola. K lživému příběhu neváhal jeho autor vložit i fotografii po útoku sešitého chlapce – ty ale pocházejí z několik let starého případu, kdy tříletého Brita Logana Slingsbyho vážně pokousal pes.

Islamofobové využívají současných antiuprchlických nálad i na Slovensku a nestydí se rozšiřovat i očividně smyšlené příběhy. Jedním z nich je i tamní poslední virální hoax, který se v řadě charakteristik neliší od těch známých z českých diskuzí.

V blízkosti detenčního tábora v obci Gabčíkovo se právě měla nacházet rodina s dítětem na pikniku. Toho si měli všimnout uprchlíci za nedalekým plotem, kteří pronikli dírami ven a s provoláváním heseĺ s Alláhem se rozběhli k rodině. Ta sice dle historky stihla uprchnout, chlapec se ale nechtěl vrátit bez svého kola a když se pro něj vracel, měli ho s ním uprchlíci zbít a způsobit mu v obličeji četná tržná zranění.

Autor tohoto výmyslu se patrně pro zvýšení emocionálního dopadu na případné důvěřivce rozhodl připojit fotografii, na které je zachycen malý chlapec s roztrženým sešitým obličejem. Jedná se přitom o více než 4 roky staré snímky tříletého britského chlapce Logana Slingsbyho, kterého na procházce pokousal labrador. Příběh samotný je navíc značně podivný a neodpovídající fotografie tak není jediným ukazatelem, že se jedná o hoax.

„Včera jsme byli na procházce s naším synem Jurajem u přehrady v Gabčíkově. Šli jsme si vyfotit tábor, co tam žijí utečenci z Isišska. Přinesli jsme si obložené chlebíčky se šunkou a když jsme si sedli do parku, který hraničí s plotem tábora, tak z toho plotu začali vylézat rozliční lidé jiné pleti. Asi jich přivolala vůně jídla,“ stojí na začátku bizarního příběhu, který se na sociálních sítích ve slovenštině poprvé objevil na konci září.

Někteří z uprchlíků pak dle znění příspěvku začali cenit zuby a mluvit o Alláhovi. „Ihned jsme vzali nohy na ramena, rozutekli jsme se a nechali tam úplně všechno, i naše kola. Asi po kilometru jsme se zastavili a pozorovali, co se děje. Udýchaní a vylekaní na smrt. Když snědli naše chlebíčky, tak se vrátili skrz ty díry zpět do jejich tábora,“ pokračuje dál příspěvek.

Imigranti v Gabčíkově? 97 % obyvatel je proti

„Náš Juraj řekl, že on bez kola domů nepůjde, tak jsme ho tam poslali, ať si jde něj jde sám. Vždyť už je velký a i tak všichni už zalezli,“ vyvíjí se dál poněkud nepochopitelně příběh. „To jsme neměli dělat. Vrhli se na něho a kolem mu rozbili ústa! Sv*ně jedny.“

Autor příspěvku ho uzavírá tvrzením, že si sice jsou vědomi toho, že je to jejich chyba, zároveň ale před „táborem s plotem plným děr“ varují. Lživý příběh uzavírá sdělení, že ho psala maminka z Gabčíkova a prosba o sdílení.

 

Od zítřka i na vašem internetu.http://www.topky.sk/cl/10/1513359/Na-webe-sa-siri-obludne-klamstvo--Emotivny-pribeh-matky--ktorej-utecenci-dobili-syna-v-Gabcikove

Posted by Obludárium on  Thursday, December 3, 2015

 

Hoax využívá jak současné xenofobní nálady, tak tendenci lidí litovat zejména dětské oběti. Řada z uživatelů internetu nepovažuje za nutné podobné příběhy ověřovat a to i přes často neuvěřitelná sdělení v nich obsažená. V tomto případě tisíce lidí naletěly na smutnou fotografii zraněného chlapce a emotivně zabarvenou výpověď „matky“. Na zvláštně formulované věty i nepochopitelné jednání rodičů chlapce v údajně životu nebezpečné situaci tak upozornili až někteří diskutující.

V Gabčíkově proběhlo v srpnu místní referendum, ve kterém 97 % obyvatel řeklo jasné ne zřízení detenčního centra pro migranty. Slovenská vláda se ale ze zákona tímto plebiscitem řídit nemusí, a tak jsou do tábora migrant přesouváni i nadále.

Slovenská policie pak v pátek navrhla obžalovat 19letého muže, který na internetu nabízel 25 euro za jednoho zastřeleného imigranta v Gabčíkově. Dle slovenských médií se nejedná o první podobný přečin mladíka, který k násilí proti muslimům vyzýval již v minulosti a zvrácenou nabídku nemyslel jako recesi. Na serveru Bazos.sk inzeroval „čištění ubytovny“ a zájemcům sliboval samopal s 90 náboji a modrá sluchátka, čímž mohl narážet na Masakr v Devínské Nové Vsi. V roce 2010 zde Ľubomír Harman zastřelil 7 lidí a 15 jich zranil, na sobě měl při tom právě protihluková modrá sluchátka.

Čtěte také: Můžu jít do uprchlických zařízení? ptá se Mikuláš

Nabízel za zabití uprchlíka 25 eur. Teď čelí stíhání