1 V Ostravě se rozpadla koalice

Převrat v Ostravě: ANO vymetlo z radnice ČSSD

, NOVÉ

Témata: , ,

V Ostravě se ve středu rozpadla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Primátor Tomáš Macura (ANO) navrhl odvolání radních a koaličních partnerů z ČSSD. O své posty tak přišli tři náměstci a jeden radní z ČSSD. Ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Podle kuloárních informací by v nové koalici kromě stávajícího hnutí ANO a KDU-ČSL měli být nejen nově zvolení zástupci za hnutí Ostravak, ale rovněž ODS. ČSSD tak poprvé po 25 letech nebude ve vedení města.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla 31 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. ANO spolu s lidovci a hnutím Ostravak mají dohromady 29 hlasů, pokud se potvrdí, že je součástí koalice i ODS, bude mít nová koalice 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

ČSSD poprvé po 25 letech nebude ve vedení

Sociální demokraté dneškem ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Lumíra Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnout právě koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM. Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koalice se zhruba po roce dnes rozpadla.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským. Toho v roce 2000 na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem města člen ČSSD – v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

Čtěte také: Volby by vyhrálo ANO, náskok před ČSSD se zmenšuje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.