Premiérka Mayová: O Gibraltaru nebude rozhodovat Španělsko
Gibraltar není na prodej
Britská premiérka Theresa Mayová ujistila Gibraltar, že Británie zůstává odhodlána chránit zájmy svého zámořského území. Dnes to řekla v telefonickém rozhovoru předsedovi gibraltarské vlády Fabianovi Picardovi. Bývalý vůdce konzervativců Michael Howard sklidil kritiku za výrok o tom, že Mayová je připravena vést na ochranu Gibraltaru válku, podobně jako to udělala v případě Falklandských ostrovů někdejší konzervativní předsedkyně vlády Margaret Thatcherová.
Mayová Picarda ujistila, že Británie nikdy nepřistoupí na to, aby o Gibraltaru rozhodovalo Španělsko. EU dala minulý týden najevo, že by Španělsko mohlo mít v případě rozhodnutí o budoucím vztahu Gibraltaru k EU právo veta.
„Paní premiérka řekla, že nikdy nepřistoupíme na to, aby lidé z Gibraltaru přešli pod vládu jiného státu v rozporu se svou svobodnou a demokraticky vyjádřenou vůlí. Nepovedeme takové rozhovory, do nichž by nebyl Gibraltar zahrnut. Paní premiérka řekla, že budeme s Gibraltarem spolupracovat na co nejlepším výsledku brexitu,“ sdělila mluvčí Mayové.
Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes v rozhovoru s listem El País nehovořil o právu veta pro Gibraltar, ale prohlásil, že Evropská unie je povinna postavit se na stranu Španělska. „Myslím, že není nutné hovořit o právu veta,“ řekl.
Před Mayovou už ministr zahraničí Boris Johnson, který také hovořil telefonicky s Picardem, řekl, že „Gibraltar není na prodej“.
Také britský ministr obrany Michael Fallon použil podle serveru listu The Guardian jasný výrok, když řekl, že Británie „se o Gibraltar postará“. „Gibraltar bude po celou dobu chráněn, protože svrchovanost nemůže být změněna bez souhlasu jeho obyvatel,“ řekl.
Nejbojovněji se k záležitosti vyjádřil Howard. „Před 35 lety jiná premiérka poslala vojáky přes půlku světa bránit svobodu jiného malého společenství Britů proti jiné španělsky hovořící zemi a já jsem si naprosto jist, že naše současná premiérka by prokázala stejnou rozhodnost v odhodlání zastat se lidí z Gibraltaru,“ sdělil s poukazem na spor o Falklandy s Argentinou.
Vůdce liberálních demokratů Tim Farron k tomu řekl, že je neuvěřitelné, že pouhý týden po aktivaci článku 50, čímž Británie oficiálně vstoupila do jednání o vystoupení z EU, už konzervativci hovoří o možných válkách s evropskými sousedy.
Británie ve středu formálně oznámila svůj záměr odejít z Evropské unie. Po několika týdnech příprav by rozhovory měly začít na přelomu května a června a evropský blok by mělo Spojené království opustit na jaře roku 2019. EU nabídla Španělsku možnost vetovat část dohody s Británií, pokud by nesouhlasilo s řešením ohledně Gibraltaru.