Španělská loď provokovala u Gibraltaru. Britové ji zahnali
Námořní incident
O vzpomínku na slavné námořní bitvy minulosti se snažily lodě Velké Británie a Španělska. Španělské plavidlo se přiblížilo k těsné blízkosti Gibraltaru, na který si dělají nárok Britové. Z obavy z narušení teritoriálních vod vyslali Britové rychlé vojenské plavidlo, které mělo s konkurenční lodí navázat kontakt. Po neúspěšném radiovém spojení, musela britská loď vystřelit varovnou světlici. Námořní incident se už řeší na vládní úrovni, píše deník The Telegraph.
Španělská loď Angeles Alvarino, která je vedená jako víceúčelové průzkumné plavidlo, se nebezpečně přiblížila k Gibraltaru, patřící od roku 1713 Velké Británii.
.@RoyalNavy HMS Sabre fires warning flare after „aggressive & harassing maneuvers“ by Spanish research vessel Angeles Alvariño
— GBC News (@GBCNewsroom) 20. listopadu 2016
Pic @key2med pic.twitter.com/oCizfWksr9
Jako odpověď vyslali Britové rychlou loď HMS Sabre, která měla za úkol navázat radiový kontakt se španělským plavidlem. Po neúspěšných pokusech musela posádka lodi vystřelit varovnou světlici. Ta nakonec španělskou loď zastavila.
Plavidlo Angeles Alvarino mělo podle španělské strany zkoumat geologické rizika, která ohrožují mořské dno. Britské ministerstvo obrany ale nemělo pro výzkum pochopení. „Královské námořnictvo odmítá všechny protizákonné námořní invaze do britských teritoriálních vod Gibraltaru. Jako odpověď podáváme formální diplomatický protest španělské vládě,“ řekl mluvčí.
Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo ocenil rychlý zásah. „Blahopřeji námořnictvu za práci v náročných podmínkách, ve kterých musí zasahovat proti lhostejným a bezpečnost ohrožujícím španělským lodím,“ řekl pro The Telegraph Fabian Picardo.
Čtěte také: Španělsko po protestech NATO couvlo. Admirál Kuzněcov nebude tankovat
Velká Británie protestovala už dříve proti rozhodnutí španělské vlády, která chtěla nechat tankovat ruskou flotilu vedenou letadlovou lodí Admirál Kuzněcov plující k Sýrii. K Britům se později přidaly i ostatní země NATO.
Tankování se mělo odehrát v přístavu Ceuta, která leží na africkém pobřeží a spadá pod Španělsko. Rusko nakonec po nátlaku povolení k tankování stáhlo.