Saúdům po hromadné popravě hořela ambasáda, šéf OSN je zděšený
Poprava šíitského klerika
Íránská policie zatkla v Teheránu 40 účastníků noční demonstrace u velvyslanectví Saúdské Arábie. Ministerstvo zahraničí vyzvalo občany ke klidu. Důvodem napětí mezi oběma zeměmi je sobotní poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu prohlásil, že je popravou duchovního a dalších 46 lidí „hluboce zděšen“. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne „boží odplata“, prezident Hasan Rúhání popravu označil za „neomluvitelnou“.
Významný šíitský klerik udržoval úzké vazby s íránskou vládnoucí elitou, jež má se saúdskou královskou rodinou dlouhodobě špatné vztahy, neboť oba státy se přetahují o dominanci v regionu. Írán už Nimrovu popravu tvrdě odsoudil a varoval Saúdy, že za ni „draze zaplatí“.
Video shows protesters inside Saudi embassy in Tehran pic.twitter.com/DEmsNLI6ZG
— Sobhan Hassanvand (@Hassanvand)
2. Leden 2016
Demonstranti pronikli do saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam ohně. Policie zatkla 40 lidí ze skupiny, která pronikla do budovy velvyslanectví, a zbylé rozehnala. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.
„Nelze pochybovat o tom, že nespravedlivé prolití krve tohoto mučedníka bude mít následky a že boží ruka saúdské vedení potrestá,“ řekl Chameneí, který hodnotí Nimrovu popravu jako „politický omyl“.
Rúhání sice Nimrovu popravu považuje za „neospraveditelnou a nelidskou“, ale nařídil zároveň ministerstvu vnitra, aby vypátralo osoby odpovědné za útok na velvyslanectví a postavilo je před soud, „aby se jednou provždy skoncovalo s takovými činy“. Útočníky označil za extremisty.
Později se konal další protest, ale úřady jej směřovaly do centra Teheránu, ne k budově saúdskoarabského zastupitelského úřadu. Přesto se k němu dostalo asi 400 lidí a provolávali „smrt Saúdům“. Velvyslanectví je na severu města a ulice vedoucí k němu už byla přejmenována na ulici šajcha Nimra.
Saudi Embassy in Tehran getting the kind of attention the U.S. Embassy used to. pic.twitter.com/YBA3qs1Ewg
— ian bremmer (@ianbremmer)
2. Leden 2016
Protest in Tehran after Saudis execute Shiite cleric Nimr al-Nimr, 46 others. https://t.co/YqQH6Ep4cO pic.twitter.com/2ICOpZw11w
— CNN (@CNN)
3. Leden 2016
Photos and videos show mob smashing windows and setting fire to Saudi embassy in Tehran: https://t.co/K3Owyee0JK pic.twitter.com/ODmlZA2DiA
— VICE News (@vicenews)
2. Leden 2016
Nimr: Slovo je mocnější než kulka
Nimr Bákir Nimr podporoval masové protivládní protesty, které se v roce 2011 rozhořely v bohatém východním regionu Saúdské Arábie, kde se šíitská většina cítí utlačovaná. Volal po odtržení na ropu bohatého regionu od Saúdské Arábie a případné sjednocení s Bahrajnem, kde šíité tvoří taktéž většinu obyvatel, nicméně jeho vládnoucí sunnitskou rodinu Nimr také kritizoval.
Nimr Bákir Nimr si nicméně dával pozor, aby nerozněcoval násilí, píše britský The Independent. Před svým zatčením v roce 2011 řekl pro BBC, že podporuje „hřmění slova proti autoritám, ale nikoli zbraně. Zbraň v podobě slova je silnější než kulky, protože autority budou z bitvy zbraní profitovat“.
V roce 2012 byl zatčen za podvracení státu. Před zatčením byl při přestřelce postřelen policií do nohy a hospitalizován. Po jeho zatčení následovaly masivní protesty, při nichž přišli tři lidé o život.
O dva roky později byl odsouzen k trestu smrti. Organizace Amnesty International odsoudila soudní proces jako „otřesný“ a vyzvala Saúdskou Arábii, aby rozsudek zrušila. „Trest smrti pro duchovního Nimra Bákira Nimra je součástí kampaně ze strany orgánů v Saúdské Arábii zničit veškerý disent, včetně toho, který hájí práva šíitskomuslimské komunity v království,“ řekl tehdy zástupce ředitele Amnesty International pro Blízký Východ a severní Afriku Saíd Búmedúh.
Čtěte také: Saúdi popravili za den 47 lidí, včetně šíitského duchovního
Stal se mučedníkem. „Draze zaplatíte,“ zní z Íránu
Írán už dříve varoval království, že poprava Nimra „by Saúdskou Arábii stálo draho“. „Saúdská vláda podporuje teroristická hnutí a extremisty, ale konfrontuje domácí kritiky s útlakem a popravami,“ řekl Hussajn Džaber Ansárí, mluvčí íránského ministerstva zahraničí. „Saúdská vláda draze zaplatí za tuto politiku,“ dodal.
V íránském městě Mašhad demonstranti zapálili konzulát Saúdské Arábie. V Teheránu pak saúdskou ambasádu.
🔥#SaudiArabia consulate in #Mashad city of #Iran is reported to be set on fire by protestors. pic.twitter.com/uZpb03Rjay
— taylieli (@taylieli)
2. Leden 2016
Poprava duchovního vyvolala pobouření i v Bahrajnu, kde se konala demonstrace proti popravě Nimra, jenž byla podle Al-Džazíry rozptýlena policií za pomoci slzného plynu, a v Iráku, kde prominentní šíitský zákonodárce Chalaf Abdelsamad vyzval k uzavření saúdskoarabského velvyslanectví a vyzval vládu, aby vyhostila velvyslance Rijádu. „Poprava šejka Nimra bude mít vážné důsledky, a přivodí konec vlády Saúdů,“ řekl Abdelsamad. Jako vraždu označil popravu i libanonský Hizballáh.
Šíité protestují v různých zemích po celém světě od Indie po Velkou Británii, kde desítky šíitů vyšli do ulic Londýna.
„Jsme si naprosto jistí tím, co děláme, věříme v to a nezajímá nás, jak ostatní vnímají naše postupy ať už v oblasti soudnictví nebo provádění trestů,“ reagoval mluvčí ministerstva vnitra Saúdské Arábie Mansur Turki na tiskové konferenci. „Zasahování do královské justice je nepřijatelné.“
Šíité mají Nimra nyní za mučedníka. V Saúdské Arábii vyšli někteří z nich do ulic s jeho fotografiemi, aby dali najevo svůj odpor.
„@Iraqism: Protests after today‘s Friday prayers in #Qatif, Saudi Arabia for cleric Sheikh al-Nimr. #FreeSheikhNimr pic.twitter.com/1kGQkMqPUJ“
— Samasyria (@ComSama93syria)
17. Říjen 2014
Putting Saudi Arabia‘s execution of 47 people into context https://t.co/378EbDQ6GN pic.twitter.com/Kf5m91Rduz
— The Independent (@Independent)
2. Leden 2016
Íránská tiskové agentura Fars informovala, že Rijád poslal velké množství obrněných vozidel do rodného města klerika Al Qatif, aby potlačila rozzuřený dav protestujících.
„Nimr se ve své komunitě a uvnitř muslimské společnosti obecně těší velké úctě a není pochyb o tom, že přijde reakce,“ řekl Mohammed Nimr, bratr popraveného duchovního, agentuře Reuters. „Doufáme, že se všechny reakce omezí na mírové. Krveprolití už bylo dost,“ poznamenal.
Nimr a další tři šíité byli ve skupině 47 lidí, kteří byli v sobotu v Saúdské Arábii popraveni údajně za teroristické aktivity. „Tento utiskovaný duchovní lidi nevyzýval k ozbrojenému hnutí a ani se nezapojil do tajného intrikaření. Pouze na veřejnosti vyjadřoval kritiku založenou na náboženské vroucnosti,“ řekl k Nimrovi íránský vůdce. Elitní revoluční gardy chtějí Nimrovu smrt pomstít.
Kritika se už v sobotu ozvala z Iráku a pokračuje i nadále. Tamní velký ajatolláh Alí Sistání řekl, že zprávu o smrti šíitů v Saúdské Arábii vyslechl „se smutkem a lítostí“ a prolití „jejich čisté krve“ označil za „nespravedlivou agresi“.
Šéf OSN je zděšený
Chameneí vystoupil proti Západu, který prý mlčí, ačkoli se vydává za zastánce svobody, demokracie a lidských práv. Západní skupiny ochránců lidských práv už Nimrovu popravu odsoudily, ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Saúdskou Arábii, aby respektovala lidská práva, a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že základní občanská a politická práva je třeba respektovat v každém případě, i v boji s terorismem.
Také šéf OSN Pan Ki-mun vyjádřil zděšení nad hromadnou popravou a vyzval ke klidu a zdrženlivosti. „Šajch Nimr a řada dalších popravených vězňů byli usvědčeni po soudních procesech, které vzbuzují vážné obavy, pokud jde o povahu obvinění a spravedlnost procesu,“ řekl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN.
Agentury připomínají, že Nimrova poprava zmařila naději na sblížení mezi šíitským Íránem a převážně sunnitskou Saúdskou Arábií v boji proti společnému nepříteli, radikálům z Islámského státu. Nimr prosazoval odtržení provincie od zbytku království, podle znalců ale nikdy nevyzýval k násilí.
Šíité už v sobotu zorganizovali protesty také na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn, na neděli je ohlášeno další shromáždění v Teheránu. Írán si předvolal saúdskoarabského chargé d ́affaires v Teheránu. Kvůli „nepřátelské“ reakci Íránu na Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.