Chameneí dráždí Saúdy. Přirovnal je k islamistům

Napětí mezi šiity a sunnity

Chameneí dráždí Saúdy. Přirovnal je k islamistůmNOVÉ
Karikatura, kterou zveřejnil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, připodobňuje Saúdské Araby k bojovníkům Islámského státu. Foto: FOTO: internetové stránky khamenei.ir
2
Svět

bp Echo24

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dál rozdmychává napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Na svých internetových stránkách zveřejnil karikaturu, na které přirovnává tresty smrtí Rijádu se zabíjením Islámského státu. Reagoval tím na nedávnou popravu šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra.

Kresba znázorňuje muže, který je z poloviny oblečený jako popravčí Islámského státu, a jeho druhá část má na sobě bílé roucho, které je typické pro Saúdy. V jedné ruce drží nůž, pod nímž klečí zajatec v oranžovém oblečení. Ve druhé svírá zahnutou šavli a pod ní je analogicky druhý odsouzenec. „Nějaké rozdíly?“ stojí v horní části karikatury.

Jedná se o další políček, který íránský duchovní vůdce uštědřil Saúdské Arábii kvůli popravě šíitského klerika Nimra Bákira Nimra v sobotu. Chameneí sliboval na Twitteru Íráncům „boží pomstu“.

„Mučedník Nimr se bude těšit boží milosti a není pochyb o tom, že se utlačovatelé dočkají boží pomsty za to, že ho zabili,“ napsal íránský duchovní na sociální síti. Zároveň vyzval, aby mezinárodní společenství věnovalo „zločinu“ pozornost a označil jej za „politický omyl“.

Nimr zemřel při hromadné popravě společně s 46 dalšími lidmi. Významný šíitský klerik udržoval úzké vazby s íránskou vládnoucí elitou, jež má se saúdskou královskou rodinou dlouhodobě špatné vztahy, neboť oba státy se přetahují o dominanci v regionu. Nimr byl odsouzen za údajné teroristické aktivity.

Smrt klerika vyvolala v šíitském Íránu protesty a demonstranti v noci na neděli zapálili tamní ambasádu Saúdské Arábie. Rijád poté přerušil diplomatické styky s Teheránem a vyzval personál diplomatické mise, aby odjel do 48 hodin. Následně i omezil obchodní vztahy a zrušil letecké spojení mezi zeměmi.

Čtěte také: Saúdové přerušili diplomatické styky s Íránem

Saúdům po hromadné popravě hořela ambasáda, šéf OSN je zděšený