Policejní šikana, nebo zákon? Připomíná mi to minulý režim, říká Bublan
Návrat starých "pořádků"?
Sporných zákroků policie, které se navíc vyznačují zbytečnou brutalitou, v poslední době stále přibývá. Naposledy policisté ve spolupráci s vojáky tvrdě zasáhli proti mladíkovi, který se odmítl legitimovat. Podle pražské policie byl spící muž s dredy potenciální teroristickou hrozbou. Exministr vnitra František Bublan to považuje za závan starých časů.
„Obecně mám dojem, že policejní zákroky jsou v poslední době zbytečně brutální a násilné. Dalo by se to řešit schůdnější cestou. Možná jsou tak činní kvůli prevenci, ale nepůsobí to dobře,“ řekl deníku ECHO24.cz senátor a exministr vnitra František Bublan (nestr. za ČSSD).
„To násilí mi připomíná předlistopadovou dobu. Možná je to dáno výběrem lidí, kteří mají sklony k násilnému chování, možná výcvikem. Neříkám, že to dělají všichni. Policie by mohla zauvažovat o hodinách etiky. Je ale dobře, že se to veřejně řeší, patří to k demokracii,“ dodal politik.
Zákrok policie glosoval na Facebooku také hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který to označil za propagandu levicových aktivistů. „Levicový extremismus se zdokonaluje v propagandistických praktikách. Usnadňuje mu to mediální mainstream, který levicový extremismus akceptoval,“ napsal na síti mluvčí Hradu.
K poslední zmíněné události došlo ke konci dubna v prostoru pražského autobusového nádraží na Florenci. Policisté a vojáci se samopaly mladého muže s dredy podle očitého svědka narazili na zeď a požadovali po něm opakovaně doklad totožnosti. Mladík odmítl a snažil se jim vysmeknout. Smíšená hlídka ho proto povalila na zem, zaklekla ho, nasadila mu pouta a odvedla ho do blízkého policejního vozu.
Policejní zákrok zachytil jeden z kolemjdoucích, na videozáznam upozornil server a2alarm.cz. Ke zhlédnutí zde:
Zásah policie a armády na autobusovém nádraží Praha-Florenc 23.4.2016 from A2_LARM on Vimeo.
Policie: Spáč mohl být terorista
Zásah policistů byl podle kritiků zbytečně tvrdý a neoprávněný, policie však na základě šetření odboru vnitřní kontroly pochybení odmítla. Podle pražských policistů mladík ve vestibulu nádraží spal a smíšená hlídka se ho snažila vzbudit.
„Nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy, nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a současně zdůraznil, že úkolem smíšených vojensko-policejních hlídek je předcházet nebezpečí teroristických útoků.
„Mladíka se nejprve vzbudit nedařilo, hlídka byla v tomto směru úspěšná až po několikerém pokusu. Poté byl kontrolovaný vyzván k předložení občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti. Této výzvě ale odmítal opakovaně vyhovět, kdy policistu a vojáky častoval celou řadou hanlivostí, až vulgárností,“ stojí ve vyjádření policie.
Policisté prý muže také upozornili, že když neprokáže svou totožnost, bude předveden na služebnu. Zároveň mu podle Hulana sdělili, že pokud bude klást odpor, mohou proti němu použít donucovacích prostředků. Muž údajně posléze na stanici svého chování zalitoval a policistům se omluvil.
Policie musí mít zákonný důvod
Policie tvrdý zákrok opravňuje neuposlechnutím výzvy veřejného činitele, nedokázala však už vysvětlit z jakého zákonného důvodu k ní přistoupila. Podle české legislativy může policista legitimovat občana z celkem dvanácti důvodů a spaní na veřejnosti mezi ně nepatří.
Vyzvat občana k prokázání totožnosti je policie oprávněna pokud je daná osoba například podezřelá ze spáchání trestného činu, zdržuje se v místě, kde k trestnému činu došlo, vstupuje do policií chráněného objektu nebo odpovídá popisu hledané či pohřešované osoby. Právě podobnost s hledanou osobou je však podle expertů gumový paragraf, který se dá aplikovat kdykoli a zavání šikanou.
Legitimovat se navíc dotyčný podle zákona o policii případně nemusí nutně ani pomocí občanského průkazu. Občané jsou podle legislativy „povinni občanský průkaz mít“. Novela z přelomu tisíciletí však neříká, že ho musí mít u sebe, jak tomu bylo v minulosti. K prokázání totožnosti stačí „prokázání jména, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, rodného čísla a státní příslušnosti“.
Případ mladíka z pražského nádraží přitom není ojedinělý. V prosinci 2014 jihomoravská policie zas zadržela právničku Ligy lidských práv Zuzanu Candigliotu ve vlaku jedoucím z Břeclavi do Brna. Policistům, kteří v rámci kontroly zaměřené na hledání uprchlíků, odmítla na vyzvání ukázat doklady. Odvedli ji na služebnu, kde strávila dvě hodiny a podrobila se dvěma osobním prohlídkám.
Právnička policii zažalovala s tím, že její postup byl nezákonný a soud jí dal posléze za pravdu. Podle verdiktu Krajského soudu v Brně z loňského podzimu policie nemůže bezdůvodně při tzv. rutinní kontrole požadovat doklad totožnosti. Nejvyšší správní soud verdikt zrušil. Případ vrátil zpět ke krajskému soudu, na jehož rozhodnutí se čeká.