Rezignoval, když zfackoval žáka. Teď ředitel kandiduje do Senátu

'CHCI SE VĚNOVAT ŠKOLSTVÍ'

Rezignoval, když zfackoval žáka. Teď ředitel kandiduje do SenátuNOVÉ
Miroslav Koranda. Foto: Foto: volbaproprahu8.cz
1
Domov

Vojtěch Beran

Bývalý ředitel základní školy Miroslav Koranda, který musel odejít z funkce kvůli tomu, že dal neposlušnému žákovi pohlavek, míří do politiky. Konkrétně chce kandidovat do Senátu na Praze 10 za stranu Patrioti ČR. V případě zvolení by se chtěl angažovat především v otázkách školství, řekl serveru ECHO24.cz.

„O kandidatuře jsem přemýšlel již delší dobu. Poslední kapkou pro mě však byla právě ta moje kauza, kdy jsem musel odejít kvůli tomu, že jsem dal žákovi pohlavek. Když totiž děti viděly, že se mohou zbavit nepohodlného pedagoga, narostly jim křídla. Chtěl bych proto pomoct ostatním učitelům, kteří se musí s podobnými problémy potýkat,“ řekl Koranda serveru ECHO24.cz.

Hlavním problémem je podle něj to, že zejména na základních školách nemají učitelé páky, jak neposlušné žáky umravnit. „Můžete jim dát poznámku, ale to je tak všechno. Bez spolupráce rodičů, kteří by tomu dítěti sami vysvětlili, jak se má ve škole chovat, učitel nic nezmůže. A problém je v tom, že rodiče mnohdy stojí spíše na straně dítěte než pedagoga,“ vysvětlil.

Koranda zároveň zdůraznil, že v žádném případě neuvažuje o znovuzavedení fyzických trestů. „To v žádném případě ne! Spíš bych se rád zasadil o to, aby se rodiče museli více starat o chování svých dětí. Toto v žádném případě není definitivní návrh, ale jedním z řešení by mohlo být to, že po dosažení určitého počtu poznámek by rodiče neposlušného žáka čelili nějakému finančnímu postihu,“ nastínil jednu z možností.

Miroslav Koranda, který dlouhá léta působil jako ředitel pražské ZŠ Glowackého, se do širšího povědomí dostal loni na podzim. Deník ECHO24.cz tehdy informoval o tom, že radnice Prahy 8 chce zkušeného pedagoga odvolat kvůli tomu, že dal neposlušnému žákovi pohlavek. Kauze se brzy začala věnovat i další média a ředitel Koranda se nakonec rozhodl sám na funkci ředitele rezignovat.

Nabídek měl více, zvolil Patrioty

Tato kauza ostatně přispěla i k tomu, že se Koranda nyní rozhodl kandidovat právě za Patrioty, kteří jinak v tuzemsku nejsou příliš známí, i když měl podle vlastních slov nabídky i od větších politických stran.

„Rozhodl jsem se kandidovat i proto, že jsem ze strany Patriotů měl skutečnou oporu v této kauze a vzhledem k aktivitám předsedy Jiřího Vítka, který od práce s hasiči, ale i při záchraně například místního hřbitova, obětuje skutečně svůj čas a energii pro druhé. On první mě nabídl tuto možnost a dva měsíce jsem ji zvažoval, měl jsem i jiné nabídky. Nebyl však důvod proč naskakovat do rozjetých vlaků velkých politických stran, ale pomoci skutečným patriotům, kteří mají na prvním místě druhé, až pak sebe,“ uvedl k tomu Koranda v dřívějším prohlášení.

Koranda říká, že v případě zvolení by pro něj byla důležitým tématem i chystaná inkluze: „V oblasti školství se pohybuji celý život a velmi se mě dotýká, co se v současnosti děje. Nerozumím tomu, proč by se měly rušit speciální školy, když si to v mnoha případech nepřejí ani rodiče těch dětí, kterých se to týká.“

Dlouholetý pedagog zároveň upozornil, že za jeho slovy v žádném případě není zášť vůči postiženým. „Když jsem ještě dělal ředitele, měli jsme na škole vozíčkáře, který byl pro ostatní jednoznačně přínosem. Na druhou stranu, jsme tam měli i autistického kluka. Ten ve škole trochu ztrácel a ztrácely kvůli němu i ostatní děti. Prostě si nemyslím, že by se to mělo dělat za každou cenu,“ vysvětlil své postoje.

Vše začalo rvačkou v jídelně

Incident, který nakonec stál ředitele Korandu místo, začal rvačkou v jídelně. „Pan ředitel musel jít během hodiny matematiky řešit do jídelny rvačku autistického žáka, se kterým máme dlouhodobě problémy a učitelky ho nezvládaly. Žákům zadal práci a když se vrátil, skupinka chlapců zlobila a příklady nepočítala. Několikrát je napomenul a pak jim řekl, že se chovají jako blbci. Jeden z nich řediteli odvětil ‚od tebe to sedí‘. Koranda na to zareagoval ve vypjaté situaci pohlavkem,“ popsal už dříve incident deníku ECHO24.cz výchovný poradce a člen školské rady ZŠ Glowackého Martin Slabý.

Následně si na fyzické napadení syna stěžovala jeho matka na odboru školství městské části a věc začala řešit školská rada, komise i inspekce. Ředitel Koranda následně uznal chybu a za uštědření pohlavku se omluvil.

Činnost České školní inspekce je ostatně další téma, kterému by se chtěl Koranda věnovat: „Inspekce v současné době funguje pouze jako kontrolní orgán. Já bych ale uvítal, kdyby měl i poradní funkci. Učitelé si totiž mnohdy nevědí rady a neví, na koho se obrátit se svými problémy.“

Značná část veřejnosti se v případu postavila na jeho stranu. Například ředitelé ostatních škol na Praze 8 sepsali otevřený dopis, který adresovali radním. Později se ho zastala i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která přiznala, že učitelé jsou přetížení a může se proto stát, že některému z nich ujede ruka. Zazněly ale i hlasy, že pohlavek nebyl jediný exces ředitele Korandy – před žáky prý někdy hovořil vulgárně.

Koranda, který se v důsledku událostí nervově zhroutil, nakonec dostal nabídku od vedení Prahy 8. Vedení mu nabídlo dobrovolný odchod jako smírčí řešení konfliktu. „Tu nabídku vážně zvažuji. Nechce se mi školu opouštět, ale pokud neodejdu sám, radní mě pravděpodobně stejně odvolají. Na druhou stranu se to už táhne příliš dlouho a ten psychický tlak je neúnosný,“ řekl tehdy deníku ECHO24.cz. Zanedlouho pak skutečně oznámil svoji rezignaci.

Čtěte také: Ředitel školy kvůli pohlavku nakonec sám rezignoval

Odvolat ředitele za pohlavek? ‚Žák byl drzý a situace vyhrocená‘