Merkelová rozdrtila v Severním Porýní-Vestfálsku socialistu Schulze

Volby v Severením Porýní-Vestfálsku

Merkelová rozdrtila v Severním Porýní-Vestfálsku socialistu SchulzeNOVÉ 2
Svět

Echo24

Nedělní zemské volby v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD).

Potvrdily to ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. Pro SPD je to vůbec nejhorší poválečný výsledek v její dosud tradiční baště. Volby v nejlidnatější spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, byly svým způsobem generálkou před zářijovým hlasováním o složení Spolkového sněmu.

CDU získala 33 procent hlasů, zatímco SPD, která byla dlouho favoritem voleb, obdržela 31,2 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD téměř osm procentních bodů ztratila.

V zemském sněmu v Düsseldorfu zasednou i svobodní demokraté (FDP) s 12,6 procenta hlasů, Zelení s 6,4 procenta a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 německých zemských sněmů. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského parlamentu zůstala se 4,9 procenta Levice, vypadli z něj Piráti, kteří dostali jen procento hlasů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Novou vládní koalici bude podle všeho sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Nechal se už slyšet, že bude jednat se všemi demokratickými stranami.

Reálně v úvahu připadají tři možné vlády – velká koalice CDU a SPD, koalice CDU, FDP a Zelených nebo vláda CDU a FDP. Ta by ale měla v zemském parlamentu většinu jediného hlasu, protože by disponovala 100 křesly ze 199. CDU v zemském sněmu bude mít 72 zástupců, SPD 69, FDP 28, AfD 16 a Zelení 14.

Výsledek nedělních voleb je podle pozorovatelů další těžkou ranou pro sociální demokracii, která letos prohrála už třetí zemské klání s CDU, aniž by nějaké vyhrála, což nepřidává jejím vyhlídkám na úspěch v celostátních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už SPD za konzervativní unií CDU/CSU zaostává o deset procentních bodů.

Čtěte také: Merkelová se těší na Macrona: posílíme eurozónu, společné investice