Rusové Islámský stát šetří. 90 % náletů míří jinam, tvrdí USA
Drcení syrské opozice?
Více než 90 procent náletů, které provádí ruská armáda v Sýrii, nesměřuje na radikály z Islámského státu, ale na ostatní skupiny syrské opozice, tvrdí americké ministerstvo zahraničí. Ruské nálety jsou přitom velice důležité, protože jen díky nim v současnosti Asadova armáda mohla přejít do protiútoku.
Spojené státy dlouhodobě obviňují Rusko z toho, že jeho nálety směřují spíše na ostatní skupiny nejednotné syrské opozice než na Islámský stát. Až nyní však uvedly konkrétní čísla. „Více než 90 procent útoků, které jsme k dnešnímu datu zaznamenali, nesměřovalo ani na Islámský stát a ani na žádnou skupinu, která je napojená na Al-Káidu,“ řekl k tomu mluvčí amerického ministerstva John Kirby.
Americká diplomacie středečním prohlášením reagovala na zostření ruských náletů v Sýrii. Rusové se začali více angažovat poté, co došlo k zřícení jejich airbusu nad Sinají – zřejmě kvůli výbuchu bomby a dost možná dílem právě Islámského státu. „Rusové byli rázně zaměřeni proti opozičním skupinám, které pro Sýrii chtějí lepší budoucnost a nechtějí, aby Asad zůstal u moci,“ dodal k tomu Kirby.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí tím narážel na to, že ruské nálety mají pro situaci v Sýrii klíčový význam. Asadova armáda, která musela ještě před nedávnem vyklidit historickou Palmýru, aby měla dost sil k ubránění Aleppa, teď totiž díky ruským náletům mohla na mnoha frontách přejít do protiútoku. Syrská armáda se přitom v pozemním boji soustředí primárně na boj s ostatními skupinami syrské opozice (z nichž některé podporuje Západ) než na boj s Islámským státem.
Kirby zmínil i lidskoprávní dopady ruského bombardování. „Asad bude díky náletům i nadále schopen útočit na své vlastní lidi, včetně těch, kteří jsou v opozici proti jeho režimu,“ uvedl. Narážel tím na skutečnost, že zdaleka nejvíce obětí syrské občanské války mají na svědomí pravidelné jednotky syrské armády.
Násilí páchané v Sýrii se koneckonců podle Kirbyho může Rusům vrátit v jejich vlastní zemi. „Rusové neposilují napětí mezi jednotlivými náboženskými skupinami jen v Sýrii, ale i v Rusku samém,“ uvedl v narážce na to, že na ruském území žije početná muslimská komunita, která v mnoha případech nesouhlasí s bombardováním svých souvěrců v Sýrii.
Samotní Rusové však obvinění ze strany Washingtonu odmítají a tvrdí, že jejich nálety způsobují Islámskému státu vážné ztráty. Například před nedávnem ruská vláda oznámila, že její letouny během několika dní zničily více než 1000 cisteren, které islamisté používají k pašování a následnému prodeji ropy. Představitelé amerického ministerstva obrany to však zpochybnili, když upozornili, že ruské „železné bomby“ (tedy ty, které nejsou nijak naváděné na cíl) by nedokázaly v tak krátkém čase zničit tolik jednotlivých cílů.