Maloobchod i celá ekonomika sílí. Vynořují se ale vnější rizika
Recese a útlum jsou pryč
Českému maloobchodu se daří dobře. V červnu vzrostly meziročně očištěné maloobchodní tržby o 6,4 procenta, bez očištění pak o 8,2 procenta. Za celé první pololetí letošního roku si polepšily meziročně o 5,5 procenta a za uplynulých dvanáct měsíců pak o 4,4 procenta. Plyne to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.
Údaje za maloobchod jsou tak dalším střípkem do mozaiky zřetelně se zlepšujícího stavu tuzemské ekonomiky. Hospodářská recese a útlum, které nastaly následkem dopadů globální finanční krize, jsou, zdá se, definitivně překonány. Vždyť meziroční růst maloobchodních tržeb byl v červnu nejstrmější od dubna 2008. A například nedávno zveřejněný údaj k míře nezaměstnanosti, zjišťované ČSÚ, vykázal nejnižší hodnotu od března 2009.
Čtěte také: Nezaměstnanost v Česku je čtvrtá nejnižší v EU
Tržby v maloobchodu, jejichž trendový vzestup je patrný zhruba od loňského srpna, by měly nadále růst i ve zbytku letošního roku, byť pomaleji (zejména kvůli vyšší srovnávací základně). Růst by měl být podpořen kromě jiného právě dalším zlepšováním stavu trhu práce, doprovázeným vzestupem reálných mezd a celkovým poklesem nedůvěry obyvatelstva v ekonomiku. Právě takto vzpružená domácí poptávka bude zřejmě hlavním tahounem solidního hospodářského růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Předběžný odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí vydá ČSÚ 14. srpna.
O čtyři dny později, 18. srpna, publikují svůj odhad k HDP za druhé čtvrtletí i němečtí statistici. Podle některých odhadů však může být toto číslo poměrně pesimistické. Například Hans-Werner Sinn, prezident německého ekonomického institut Ifo, varuje, že náš západní soused vykáže nulový růst (prognóza z minulého měsíce přitom ještě hovoří o mezikvartálním růstu 0,3 procenta). Důvodem zpomalení německé ekonomiky, jež v prvním čtvrtletí rostla tempem 0,8 procenta, podle něj bude ukrajinská krize a sankce proti Rusku, které se negativně promítnou do výkonnosti německého průmyslu.
Zpomalení německé ekonomiky, našeho hlavního obchodního partnera, a napjatá situace na Ukrajině tak v současnosti potenciálně ohrožují pokračující oživení české ekonomiky. V případě dalšího negativního vývoje v Německu a rostoucího důrazu sankční politiky vůči Rusku lze očekávat i zásadnější neblahý dopad na českou ekonomiku. Ten by v krajním případě zvrátil aktuální pozitivní vývoj řady makroekonomických ukazatelů, který je patrný zhruba v posledních dvanácti měsících.
Více zpráv z ekonomiky čtěte na Roklen24.cz.