Při zadržení byl zdravý, plakát nestrhl, tvrdí přítel utýraného studenta

Poslední chvíle na svobodě

Při zadržení byl zdravý, plakát nestrhl, tvrdí přítel utýraného studentaNOVÉ
Otto Warmbier při propuštění Foto:

Foto: Printscreen / YouTube / Al Jazeera

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský turista Danny Gratton popsal v rozhovoru pro Washington Post poslední okamžiky, kdy mluvil s Ottou Warmbierem před tím, než ho dva severokorejští policisté odvedli z letiště ve Pchjongjangu. Po 17 měsících věznění v KLDR se Warmbier vrátil minulý týden do USA v kómatu, načež v pondělí zemřel v nemocnici. Ještě před zadržením přitom prý vypadal zdravě, Gratton navíc nevěří ani obvinění z krádeže plakátu, za kterou byl v Koreji vězněn. 

Brit Danny Gratton se s Warmbierem setkal při návštěvě KLDR. Warmbier měl po skončení pětidenního studijního výletu namířeno do Hong Kongu. Výlet obou mužů však skončil pro jednoho z nich nešťastně, na letišti v Pchjongjangu zadržela Warmbiera při běžné prohlídce policie. „Neříkali nic. Dva policisté prostě přišli, poklepali Ottovi na rameno a odvedli ho,” uvedl Gatton pro Washington Post.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Danny Gratton si nejprve myslel, že jde o rutinní prohlídku. „Řekl jsem na to trochu nervózně: No, to je naposledy, co tě vidíme. V těch slovech je velká ironie,“ uvedl Gratton. Byl to poslední moment, kdy se s Warmbierem viděl. „Otto se nebránil. Nevypadal vystrašeně. Pouze se napůl usmíval,” dodal Gratton. Podle něj byl prý tou dobou vypadal, že je zcela zdravý.

Otto Warmbier byl odsouzen k 15 letům těžkých prací za údajné ukradení propagandistického plakátu z hotelu. „Podle mých zkušeností nic nenaznačovalo tomu, že by mohl udělat něco takového,“ řekl Gratton. Přestože spolu oba muži strávili několik dní, o plakátu prý nepadla ani jediná zmínka. „Je to pořád ta samá písnička. Jednou za čas si (severokorejský režim) vybere někoho, aby se zviditelnil. Je to tak zvrácené a ďábelské,“ dodal rozhořčeně.

Podle Grattona je pro obyvatele západního světa velmi těžké celou situaci pochopit. „Nemůžeme to jednoduše uchopit, zlo skryté za diktaturou,“ vyjádřil se na adresu korejského režimu. „Otto byl zkrátka opravdu skvělý člověk, který spadl do té nejhrozivější situace, které může jen těžko někdo uvěřit.“

Warmbier se nakonec do USA mohl vrátit až po 17 měsících věznění. Lékaři z univerzitní nemocnice v Cincinnati po zdravotní prohlídce zjistili, že mladík má poškozený mozek. Jeden z lékařů novinářům na tiskové konferenci řekl, že Warmbier utrpěl „značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku“. Deník The New York Times přinesl s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele informaci, že Washington obdržel tajné zprávy o mučení, které Warmbier ve vězení podstoupil.

Vedle prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně kritizoval severokorejský režim, se k události ostře vyjádřily další významné osobnosti. Americký senátor John McCain přímo obvinil KLDR z Warmbierovy smrti. „Nechme mluvit fakta: Otto Warmbier, americký občan, byl zavražděn režimem Kim Čong-una. V posledním roce svého života zažil noční můru, v níž je severokorejský lid uvězněn 70 let: nucená práce, masové hladovění, systematické krutosti, mučení a vraždy,“ uvedl McCcain v prohlášení.

Čtěte také: Nereaguje, nevnímá. Američan vězněný v KLDR má poškozený mozek

Kimem týraný americký student zemřel

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články