Majitel michelinské restaurace zakázal vstup bankéřům

POMSTA BANKÁM

Majitel michelinské restaurace zakázal vstup bankéřůmNOVÉ
Restauratér Alexandre Callet Foto: Reprofoto: YouTube.com/TanRési RésisTant
1
Svět

vb Echo24

Velice originální ‚pomstu‘ bankéřům vymyslel francouzský restauratér Alexandre Callet, který provozuje michelinskou restauraci na předměstí Paříže. Když mu totiž banka odmítla půjčit peníze na otevření druhé pobočky, vyvěsil u své restaurace ceduli s nápisem, kde oznamuje, že napříště bankéřům vstup zakazuje.

Třicetiletý Callet před nedávnem požádal banku o poskytnutí úvěru ve výši 70 000 euro (necelé dva miliony korun). Přestože se mu v posledních letech dařilo a podle britského Telegraphu měl loni dokonce obrat v řádu statisíců eur, mu ale banka peníze půjčit odmítla. Callet proto před svoji restauraci umístil ceduli s nápisem: „Psi jsou vítáni, bankéřům vstup zakázán (pokud nezaplatí vstupní poplatek 70 000 eur)“.

„Jakmile zahlédnu bankéře, kterého znám, nenechám ho vstoupit do mé restaurace. Zachovali se ke mně jako ke psovi, takže jsem jim zamítl přístup,“ vysvětlil novinářům, proč se ke svéráznému kroku uchýlil. „Nechystám se hlídkovat ve dveřích, ale dotyční lidé vědí, koho se to týká,“ dodal pro francouzský list Le Figaro.

Dodal, že odmítnutí půjčky ho rozzuřilo především proto, že vede vyhlášenou restauraci. „Tohle není kebabárna. Moje restaurace je v Michelinově průvodci a chodí mi sem (restaurace Les Ecuries de Richelieu na předměstí Paříže) filmové hvězdy,“ řekl serveru The Local. „Spousta bankéřů, kteří mě potopili, mě znají. Chodí sem,“ upřesnil.

Jeho krok vyvolal v zemi, jejíž ekonomika stagnuje, velkou odezvu. Řada podnikatelů si totiž podle Telegraphu stěžuje, že je pro ně obtížné získat úvěr. Restauratér Callet k tomu dodává, že je s hospodářskou politikou Francie nespokojený dlouhodobě. „Je to problém našeho francouzského socialismu. Máme více veřejných úředníků než kdekoli na světě, máme sociální systém, který má větší rozpočet než jaký je americký rozpočet na obranu.“

Callet později uvedl, že se mu jeden z bankovních ředitelů osobně omluvil. „Ráno přišel do restaurace a byl viditelně velmi rozrušený,“ cituje Calletova slova Telegraph. Rovněž ho prý kontaktovala katarská ambasáda v Paříži, která mu nabídla, že mu zprostředkuje kontakt s katarskou bankou. Kvůli předchozím potížím při vyjednávání úvěru prý ale Calleta chuť na otevírání nové pobočky přešla a nabídku půjčky odmítl. „Už nikdy nechci jednat s bankéři,“ uzavřel.

Čtěte také: Šaria účty v Rakousku. Banka BAWAG PSK spouští novou službu

Deutsche Bank: Uprchlíci jsou ‚nejlepší věcí roku 2015 pro Německo‘