Deutsche Bank: Uprchlíci jsou ‚nejlepší věcí roku 2015 pro Německo‘

Uprchlická krize

Deutsche Bank: Uprchlíci jsou ‚nejlepší věcí roku 2015 pro Německo‘NOVÉ
David Folkerts-Landau. Foto: FOTO: Reprofoto z Youtube.com, FrankfurtMainFinance
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zatímco kritici vidí přicházející vlnu migrantů jako zátěž a velký problém, jeden z hlavních ekonomických expertů Německa je vidí jako obrovskou příležitost pro největší evropskou ekonomiku. Imigranti, jak tvrdí, by mohli přispět k posílení Německa na světové scéně. Uprchlíci byli ta „nejlepší věc, která se (Neměcku) přihodila v roce 2015,“ uvedl hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau v rozhovoru pro deník Die Welt.

Folkerts-Landau tak oponuje četným kritikům migrační vlny do Německa, kam v tomto roce přišlo více než milion migrantů, kteří v uprchlících vidí bezprecedentní zátěž státní pokladny a možné další problémy.

Hlavní analytik Deutsche Bank však nachází větší nebezpečí pro německou ekonomiku ve stárnoucí populaci. Před tou varují ekonomové už delší dobu. Rychle stárnoucí německá populace by mohla být značným nebezpečím pro německou budoucnost na světové scéně.

Tuto hrozbu by mohli odvrátit právě imigranti. Budou-li náležitě začleněni, mohli by podle ekonoma pomoci posílit hospodářské postavení Německa v následujícím desetiletí.

„Já si dokonce dokážu představit kulturní a ekonomickou renesanci podobnou té z dekád před první světovou válkou,“ řekl David Folkerts-Landau. Přesto připouští, že masový příliv migrantů s sebou nese i rizika. Nevydařeným případem asimilace migrantů je prý Francie. Tamní vládě podle něj nepodařilo integrovat přistěhovalce ze Severní Afriky.

Aby Německo neopakovalo francouzská pochybení, mělo by připravit půdu pro snadnější vstup imigrantů na německý trh práce. Minimalizuje se tak jejich finanční zátěž na stát. Podle Folkertse-Landaua by za tímto účelem mělo Německo odložit minimální mzdu pro migranty, aby se zaměstnavatelé nebáli dát šanci těmto zájemcům.

Pokud tak zákonodárci neučiní, brzy bude mít Německo miliony nových lidí bez zaměstnání, bez perspektivy a uzavřených v ghettech. Zaměstnanost je základní podmínkou pro úspěšnou integraci.

Mnoho z imigrantů se nicméně bude muset spokojit s poměrně špatně placenými pracovními místy, protože hodně z nich nemá dostatečnou kvalifikaci. Podle Folkertse-Landaua na tom bude lépe až druhá generace těchto lidí. „Druhá generace, která tady bude chodit do školy, bude mít mnohem lepší vyhlídky,“ věří v úspěch akce.

„Je zřejmé, že zprvu bude stát peníze, (postarat se o) nově příchozí, ale Německo si to může dovolit,“ řekl analytik. „Vždy jsem byl zastáncem velmi konzervativní fiskální politiky, ale investice do integrace a vzdělávání imigrantů jsou velmi dobrou investicí. Lidský kapitál je nejen nejvýznamnějším zdrojem národní ekonomiky, je to také ten s největším výnosem,“ dodal.

Čtěte také: S běženci bude Německo ‚silnější než kdykoli předtím‘

Čtěte také: Merkelová si podporu vykoupila šalamounským kompromisem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články