S běženci bude Německo ‚silnější než kdykoli předtím‘

Sebevědomí Berlína roste

S běženci bude Německo ‚silnější než kdykoli předtím‘NOVÉ
Peter Altmaier. Foto: Foto: www.peteraltmaier.de
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Uprchlická krize je pro Německo výzva, která ho může učinit „silnější než kdykoli předtím“. V rozhovoru pro list Bild am Sonntag to řekl německý politik Peter Altmaier, který má v zemi uprchlickou otázku na starosti. Altmaier ovšem upozorňuje, že bude potřeba azylovou politiku změnit.

„Věřím, že pokud úspěšně zvládneme uprchlickou krizi, Německo se stane silnější než kdykoli předtím,“ prohlásil Altmaier v nedělním rozhovoru, jehož úryvky zveřejnil rozhlas Deutsche Welle. Altmaier, který zastupuje německou vládu v otázkách uprchlíků, dodal, že jeho země je v současnosti nejsebevědomější od druhé světové války.

Je podle něj důležité, aby si německá společnost i do budoucna udržela pozitivní přístup k uprchlíkům, protože si na to příchozí běženci jednoho dne vzpomenou. „Jsem přesvědčený, že mnoho z těch, kteří k nám teď přicházejí jako děti a teenageři, budou za 20 let nadšenými Němci,“ uvedl Altmaier.

V rozhovoru pro německý list se jeden z nejbližších poradců Angely Merkelové a bývalý ministr životního prostředí zároveň pokusil vyvrátit obavy občanů, kteří se bojí, že je příchod běženců připraví o práci.

ČTĚTE TAKÉ: Na talíři máme víc a víc německou Evropu

„Přední ekonomové předvídají, že imigrace vytvoří nová pracovní místa. Desítky tisíc mladých uprchlíků vezmou práce a tréningové stáže, pro které se mnoho let nedařilo najít vhodné uchazeče, protože pracovní trh byl příliš čistý,“ vzkázal odpůrcům imigrace.

Ne všichni migranti prchají před válkou

Altmeier však jedním dechem dodal, že Německo rozhodně nemůže přijímat všechny příchozí migranty. Je podle něj nezbytné zjednodušit byrokracii, aby se urychlil azylový proces pro oprávněné uchazeče a aby se naopak dali lépe deportovat ti, kteří na azyl právo nemají a do Německa přišli jen kvůli vidině lepší životní úrovně.

Naznačil, že se vláda brzy rozhodne k tomu, aby vytvořila takzvané „tranzitní zóny“ (hotspoty) mimo území Německa, kde by se jednotliví žadatelé o azyl shromažďovali a kde by pobývali do doby, než úřady rozhodnou, zda mají právo na mezinárodní ochranu, či nikoliv.

Závěrem se obrátil i na bavorského premiéra Horsta Seehofera, který v poslední době ostře kritizuje imigrační politiku Angely Merkelové. Bavorsko totiž tvoří bránu, přes kterou se do Německa valí statisíce uprchlíků a největší spolková země přestává jejich příval zvládat. Altmaier Seehoferovi vzkázal, že „příliv uprchlíků není vypínač“ a nedá se tedy omezovat podle vůle vlády. Podle německých odhadů do země do konce roku dorazí na 800 tisíc uprchlíků. Některé odhady však hovoří až o milionu běženců.

ČTĚTE TAKÉ: Bavorský premiér kritizuje Merkelovou kvůli migrantům

Plot na německých hranicích? Bavorský ministr to nevylučuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články