Úspory ohrožovaly policejní akademii. Zakročit musel Chovanec
Policejní akademii hrozil zánik. Zaměstnance vyděsilo plánované zmrazení rozpočtu na letošní rok, které mělo dosahovat dvou desítek milionů. Z ministerstva vnitra zaznělo také rozhodní snížit počet přijímaných studentů o třicet procent. Zakročit musel šéf rezortu Milan Chovanec.
Úspory zasáhly všechna ministerstva. Odbor bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání ministerstva vnitra chtěl uspořit například na provozu Policejní akademie ČR. Plánované zmrazení financí ve výši až dvacet milionů korun by ale bylo pro akademii likvidační. Kvůli těmto obavám se zástupci akademie obrátili na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Pan ministr uznal ekonomicky odůvodněné námitky Policejní akademie ČR ohledně navrhované částky, která by ve svém důsledku znamenala paralyzování jejího chodu nebo policejního areálu Lhotka,“ zaslala serveru ECHO24.cz vyjádření akademie. Výsledkem jednání bylo snížení úspor na čtyři miliony korun.
Klasický způsob zjišťování úspor
Pavel Bouberle z odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání ministerstva vnitra popřel, že cílem snížení rozpočtu mělo být akademii nějakým způsobem ohrozit. „Snažili jsme se zahájit debatu o tom, jakým způsobem se můžeme dívat na policejní akademii a na možné úspory. V žádném případě to nemělo být myšleno jakýmkoliv způsobem likvidačním. Jedná se o klasický způsob zjišťování úspor,“ vysvětlil Bouberle.
Vedení akademie však tato odborná debata o rozpočtu dohnala kvůli existenčním obavám až k ministrovi vnitra. Stejně tak tomu bylo i při požadavku snížit počet přijímaných studentů o 30 %. „Ředitel odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání ministerstva vnitra Petr Novák navrhl panu ministrovi snížení počtu studentů během vyhlášeného probíhajícího přijímacího řízení. Pan ministr uznal právní námitky Policejní akademie ČR a k tomuto kroku nepřistoupil,“ informovala akademie.
Podle Bouberleho mělo dojít ke snížení počtu přijímáných studentů, kteří nejsou z bezpečnostních sborů, tedy civilních studentů. „Minimálně o tom je ta debata, jakým způsobem postupovat ne vůči policejní akademii, ale v rámci policejního školství,“ vysvětlil Bouberle. Dodal, že do konce srpna má za úkol provést analýzu policejní školství.
I tuto analýzu však zasáhly úspory, jelikož podle vyjádření Bouberleho dostali rezortní ministři za úkol, aby omezovali výdaje na poradenskou činnost a na externí analýzy. Musí si ji proto provést sami. „Právě v té analýze bychom si měli říct, jakým způsobem se budeme dívat na policejní akademii,“ poznamenal Bouberle, který má sestavit tým tvořený zástupci všech škol. „To znamená včetně policejní akademie, abychom mohli tyto palčivé problémy řešit společně, abychom si vyříkali všechny úhly pohledu na tento problém, tedy jakým směrem budeme dál v policejním školství postupovat,“ dodal Bouberle.