Další převrat v Turecku? Tisíce vojáků obklíčily základnu Incirlik
Blokáda základny
Tureckou vojenskou základnu Incirlik, kterou využívá Severoatlantická aliance a jsou v ní jaderné zbraně, obklíčilo v noci na neděli na sedm tisíc vojáků. Přivezli s sebou i obrněná vozidla. Některá média a účastníci diskuzí na sociálních sítích spekulují, že se jednalo o zásah, který měl zabránit dalšímu pokusu o státní převrat v zemi. Po několika hodinách podle agentury Bloomberg blokáda skončila.
Všechny vchody i východy do vojenské základny podle médií blokovali ozbrojenci. Podle některých zpráv blokáda ustala po několika hodinách a přístup na základnu byl znovu obnoven. Informovala o tom agentura Bloomberg. Média, agentury, ani případní svědci se už od odpoledne k situaci na základně nevyjadřovali.
Vzhledem k nočním hodinám, během kterých blokáda začala, kolovaly v médiích i na sociálních sítích spekulace o dalším pokusu o státní převrat. Další zmiňují cvičení před pondělní návštěvou náčelníka generálního štábu USA, kterým je generál Joseph Dunford.
Na sociálních sítích zároveň běží videa, která zachycují skupiny lidí s tureckými vlajkami poblíž základny. Ozývá se na nich také skandování hesel jako „Allahu Akbar“ a výkřiky proti USA.
Video reportedly out of #Turkey show chants of „Allahu Akbar“ Outside of the surrounded Incirlik US air-base. #News pic.twitter.com/clqxj1ARcP
— Victor T (@RandomPatriot) 31. července 2016
Probíhala bezpečnostní inspekce, tvrdí ministr
Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik zmíněné zvěsti o přípravě převratu odmítá. Jedná se podle něj pouze o „bezpečnostní inspekci“. Že situace není závažná, ujišťoval také guvernér oblasti Ahmet Cina. „Všechno je v pořádku a pod kontrolou,“ uvedl. Jejich slova citoval server News.com.au.
ADANA‘dayım. İncirlik veya Adana‘daki başka yerle ilgili bir sıkıntı yok. Genel güvenlik değerlendirmesi de yaptık. Herhangi bir sorun yok
— Ömer Çelik (@omerrcelik) 30. července 2016
Zásah přichází v době, kdy jsou vztahy mezi dosavadními spojenci Tureckem a USA napjaté. Erdoganův režim obviňuje právě Spojené státy, že se podílely na nedávném neúspěšném pokusu o puč v Turecku. To USA rezolutně odmítají.
Prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim, se část ozbrojených sil pokusila svrhnout 15. července. Duchovní Fethullah Gülen, který dlouhodobě žije v USA, veškerá obvinění ze zosnování puče odmítá. Převrat se nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k nekompromisním čistkám ve státních institucích. Doposud bylo z armády, justice, státní správy nebo školství propuštěno, suspendováno nebo zadrženo na 60 000 lidí.
Incirlik je zhruba 100 kilometrů od syrské hranice a od loňska odtud vzlétají americká letadla k operacím proti Islámskému státu. Pentagon už před několika měsíci kvůli blízkosti základny území ovládaném teroristy a také kvůli teroristickým útokům v Turecku nařídil odjezd příbuzných amerických vojáků z mise v Incirliku. Zůstalo tam 2000 vojáků a členů personálu. I když je základna zřejmě největším úložištěm jaderných zbraní NATO, není tam ani jedno americké nebo turecké letadlo, které by mohlo tyto zbraně nést.