Krize ve Venezuele nabírá na obrátkách, odvolaná generální prokurátorka odmítla opustit úřad
Krize ve Venezuele
Generální prokurátorka Venezuely Luisa Ortegová odmítla opustit úřad a své dnešní odvolání označila za převrat a porušení ústavy. Prokurátorku odvolalo nové Ústavodárné shromáždění, které vzniklo z nedávných kontroverzních voleb. Ty jako neústavní bojkotovala opozice a kritizovala je řada států, včetně USA.
"Budu pokračovat v boji za svobody a práva Venezuelanů až do posledního dechu a z úřadu, který neopustím," uvedla dnes Ortegová po svém odvolání. Podle ní by měl tento další neústavní krok zalarmovat mezinárodní společenství.
Ortegová dříve patřila k zastáncům socialistické vlády, ale v posledních měsících kritizovala vládu prezidenta Nicoláse Madura a nejvyšší soud za řadu nedemokratických kroků. Za neústavní označila i vznik nového orgánu, který jí dnes odvolal.
Opozice už dříve varovala, že jedním z prvních kroků nového shromáždění bude odvolání Ortegové. Panují obavy, že dalším bude rozpuštění parlamentu, v němž má od loňska většinu opozice.
Venezuelské Ústavodárné shromáždění, které vzniklo z nedávných kontroverzních voleb, dnes odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou. Ta dlouhodobě viní vládu prezidenta Nicoláse Madura z nedemokratických postupů a za neústavní označila i vznik Ústavodárného shromáždění.
Dnes také několik desítek vojáků obsadilo budovu generální prokuratury a brání jejím zaměstnancům ve vstupu do budovy.
Ortegová, která dříve patřila k zastáncům socialistické vlády, ji v posledních měsících kritizovala za řadu neústavních kroků. Ústavě odporuje podle ní i způsob vzniku nového orgánu, který jí dnes odvolal. Jeho vznik kritizovala i opozice a řada zemí, včetně USA. Neuznala ho ani EU.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Opozice už dříve vyjadřovala obavy, že nový orgán pomůže současnému prezidentovi k upevnění autoritářské vlády, a proto volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala. Opozice už dříve také varovala, že jedním z prvních kroků nového shromáždění bude odvolání Ortegové. Panují obavy, že dalším bude rozpuštění parlamentu, v němž má od loňska většinu opozice a jehož práci už přes rok blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud.
Ústavodárné shromáždění bude působit ve stejném palácovém komplexu jako stávající parlament, který by však nové shromáždění mohlo rozpustit, poznamenala agentura Reuters.
Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou. Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda bude moci nadále zasedat.
Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Delegáti se sešli za Madurovy přítomnosti v sále nedaleko Národního shromáždění, ovládaného opozicí od loňského ledna.