Jak důstojně oběsit vozíčkáře, který ochrnul ve vězení?
Spor o "lidskou důstojnost"
Justice prozatím odvolala popravu vozíčkáře, který je odsouzen k trestu smrti za vraždu. V úterý to oznámil jeho právník. Pákistánské úřady popravu odložily, protože neví, jak mají oběsit vozíčkáře, aniž by ho nepřipravily o jeho lidskou důstojnost.
Přestože to může znít jako nevhodný vtip, Abdul Basit za svůj život vděčí jen a pouze svému postižení. Podle prováděcích předpisů pro popravy je totiž nezbytné, aby odsouzený sám vystoupal na šibenici, kde je mu kolem krku navlečena smyčka. V případě Basita, který byl k nejvyššímu trestu odsouzen za vraždu, to však není možné.
„Když se soudní úředník přišel podívat na popravu, kati se pokoušeli Basita přimět, aby se postavil na šibenici… Když se to nepovedlo, úředník popravu odložil,“ řekl agentuře Reuters mluvčí lidskoprávní organizace Justice Project Pakistan, která v soudním sporu stojí na straně 43letého Basita. Dodal, že poprava byla odvolána jen hodinu před jejím plánovaným provedením.
K popravě mělo původně dojít už v srpnu, ale exekuce byla odložena na září. Basit přitom koncem července podal prezidentovi žádost o milost a tato žádost stále čeká na vyřízení. Pákistánský nejvyšší soud stejně jako městský soud v Láhauru ale i tak daly svůj souhlas k vykonání popravy.
V tuto chvíli není jisté, jestli úřady popravu jen odložily, nebo ji zrušily úplně. Stanice BBC upozorňuje, že vězeň musí na šibenici stát, aby mohl zemřít rychle a bezbolestně a nebyla tak ohrožena jeho důstojnost, kterou mu garantuje pákistánský právní řád. To však v případě vozíčkáře není možné. Zároveň není možné zvolit ani jiný způsob popravy, protože ve věznici, kde se Basit nachází, se podle předpisů popravuje jen oběšením a ve výroku soudu se praví, že věznice musí popravu vykonat v souladu se svými předpisy.
Ochrnul při pobytu ve vězení
Pákistánská justice se tak dostala do pasti vlastních byrokratických předpisů a není jisté, jestli se jí podaří popravu prosadit. Kritici, ponejvíce z řad lidskoprávních aktivistů, upozorňují na to, že země podle nich vyvíjí nepřiměřený tlak na Basitovo usmrcení. „Proč ho chtějí popravit? Už teď je vážně nemocný, co získají tím, že ho pověsí,“ řekla agentuře AFP jeho matka.
Basit byl odsouzen už v roce 2009 poté, co podle obžaloby zavraždil strýce ženy, se kterou měl milostný poměr. Při následném pobytu ve vězení onemocněl zánětem mozkových blan, což byl i důvod, proč později ochrnul na dolní končetiny. Už tehdy se na pákistánskou justici snesla vlna kritiky, protože Basitovi podle kritiků nedokázala zajistit kvalitní lékařskou péči.
Pákistán znovuzavedl trest smrti v prosinci 2014 poté, co islamističtí radikálové z hnutí Tálibán zmasakrovali více než 150 lidí, většinu z toho dětí, ve škole v Péšávaru. Od té doby bylo v hornaté zemi oběšeno 239 lidí, dalších 8000 lidí pak podle BBC v současné době na popravu čeká.