Pákistán vyhání ze země charitativní organizace i jeptišky

ZÁSAHY PROTI DOBROČINNOSTI

Pákistán vyhání ze země charitativní organizace i jeptiškyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Počet teroristických útoků a obětí, které si v Pákistánu vyžádaly, klesl na osmileté minimum. Pákistánské úřady navíc v posledním roce vyzdvihují zlepšující se vztahy s USA. Navzdory všem těmto pozitivním signálům si ale Pákistán zavírá dveře před příležitostí, která se před ním otevírá, a nesmyslně vystupuje pro mezinárodním charitativním organizacím, napsal deník The Washington Post.

V polovině června byla světově uznávaná humanitární organizace Save the Children pákistánskými úřady vyzvána k ukončení všech aktivit v zemi kvůli svým údajným protistátním aktivitám. Úřady současně oznámily, že tisíce neziskových mezinárodních organizací, které v Pákistánu působí, budou vázány novými přísnými postupy pro získání licence. Třetí aktivitou ze strany úřadů bylo bezdůvodné zrušení víz třem filipínským jeptiškám.

Čtěte také: Pákistán vyhání ochránce dětí. ‚Jednáte proti našim zájmům!‘

Jeptišky musí zemi opustit do konce června. Jako oficiální důvod úřadů uvedly, že se ženy „zapojily do zaměstnaneckého poměru, což bylo v rozporu s jejich vízy“, píše Express Tribune. Jeptišky přitom v Pákistánu pracují deset let, jedna z nich je navíc ředitelkou islámábádské klášterní školy, jedné z 42 soukromých vzdělávacích středisek zřizovaných římsko-katolickou diecézí ve městech Islámábád a Rávalpindí.

Jeptišky se ale nevzdávají a bojují. Diecéze ve středu podala k islámábádskému soudu žádost o zrušení rozhodnutí úřadů. Abid Nazir, právní zástupce církve, v rozhovoru prohlásil, že všechny tři jeptišky jsou misijními pracovnicemi, které zasvětily svůj život vzdělávání a pomoci dětem v Pákistánu.

Advokát dále dodal, že postup úřadů je osobní vendetou ministra vnitra Chána. Jeho manželka totiž v této škole učila, avšak v roce 2011, údajně po sporech s ředitelkou, z ní odešla. ,,Více než čtyři tisíce pákistánských studentů této klášterní školy se stalo obětními beránky a to jen kvůli osobním antipatiím a averzi,“ stojí ve stížnosti mířené k soudu. ,,Pokud budou misijní pracovnice poslány zpět, nebude za ně dostatečná náhrada a nebude řádně postaráno o čtyři tisíce studentů našeho národa.“

Na rozhodnutí soudu i na vyjádření ministra vnitra se čeká. Ministr Chán nicméně nedávno oznámil překvapivý krok: mezinárodní humanitární organizace mají šest měsíců na to, aby se nově zaregistrovaly na úřadech. Kompetence pro jejich kontrolu a správu navíc nově přechází na ministerstvo vnitra, které kontroluje třeba také policejní složky.

Co vede Pákistán k takovýmto krokům zaměřeným proti cizincům, není jasné. Není sporu o tom, že se zhoršuje postoj vlády vůči západním novinářům a i pro turisty je obtížnější získat vízum nebo povolení pro vycestování mimo velká města Karáčí, Láhaur a Islámábád.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články